Streda, 6. december 2023
Oblačno  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Poraziť Rusko je „jediná záruka mieru“, podľa prezidenta Dudu ho Západ nesmie nechať posúvať hranice v Európe

 Webnoviny  20. september 2023  103  
Poraziť Rusko je „jediná záruka mieru“, podľa prezidenta Dudu ho Západ nesmie nechať posúvať hranice v Európe

20.9.2023 (SITA.sk) - Západná podpora Ukrajine pri jej obrane pred Ruskom má globálne významné dôsledky. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN to povedal poľský prezident Andrzej Duda a vyzval podporovateľov Kyjeva, aby zostali neochvejní.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Musíme sa uistiť, že Rusko nie je schopné legálne násilím posunúť hranice v Európe,“ povedal Duda a dodal: „Toto je záruka mieru v budúcnosti aj pre Spojené štáty.

Kompromisné riešenie podľa Dudu neexistuje, čím podporil postoj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Rusko možno zastaviť, len ak bude porazené, a bude porazené, keď Ukrajina vytlačí ruskú armádu z okupovaných území, vďaka pomoci Spojených štátov, vďaka pomoci Západu a keď znovu získa kontrolu nad svojimi medzinárodne uznávanými hranicami. Až potom budeme môcť povedať, že ruský imperializmus bol skutočne porazený,“ povedal Duda.


Poľsko je od ruskej invázie spojencom Ukrajiny, prichýlilo viac ako milión ukrajinských utečencov a je lídrom v naliehaní na partnerov v Organizácii Severoatlantickej zmluvy, aby Kyjevu posielali viac vojenských zásob.

Poľsko sa na jar stalo prvou krajinou NATO, ktorá vyslala na Ukrajinu bojové lietadlá – mesiace pred Spojenými štátmi, ktoré len minulý mesiac súhlasili so schválením presunu stíhačiek F-16, keď ukrajinské sily dokončia výcvik.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Poľský prezident, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Poraziť Rusko je „jediná záruka mieru“, podľa prezidenta Dudu ho Západ nesmie nechať posúvať hranice v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.