Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Po strate Chersonu by sa kríza niekdajšej Červenej armády stala zrejmou, uvádza taliansky denník

 Webnoviny   7. november 2022  247  
Po strate Chersonu by sa kríza niekdajšej Červenej armády stala zrejmou, uvádza taliansky denník

7.11.2022 (Webnoviny.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európska únia (EÚ) údajne vedú rozhovory za zatvorenými dverami o potenciálnych rokovaniach s Ruskom po možnom oslobodení mesta Cherson ukrajinskou armádou. Referuje o tom web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na taliansky denník La Repubblica.

V rozhovoroch, ktoré trvajú medzi lídrami NATO a partnermi z EÚ, sa vychádza z predpokladu, že ruské sily sú teraz pod tlakom.

Nie sú schopní úspešne reagovať na ukrajinskú ofenzívu. Ich reakcia je defenzívne zameraná na ničenie infraštruktúry - elektriny, vody, mostov, ciest, budovanie trojitej línie zákopov a využívanie prírodných bariér, ako napríklad rieka Dnipro. Cieľom je spomaliť postup ukrajinských jednotiek. Cherson nie je len mesto. Je to kľúčový bod pre prístup k moru a zásadný pre kontrolu vodných zdrojov a riečnej dopravy. Jeho znovuzískanie by navždy znamenalo zmenu smeru konfliktu,“ uvádza sa v článku spomenutého zdroja.

Hrozby jadrových zbraní


Web eurointegration.com.ua podotýka, že Ukrajina by mohla začať rokovania po oslobodení Chersonu „z pozície sily“. Bez Chersonu je však takáto cesta nemožná. „Začať rokovania v tejto fáze by znamenalo dať armáde Moskvy čas na reorganizáciu. Skrátka, najprv treba opraviť niektoré strategické základné kamene,“ dodáva La Repubblica.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Okrem toho údajne existujú dva základné aspekty, ktoré americká administratíva zdôrazňuje vo svojich každodenných výmenách názorov so spojencami v NATO.

Prvý sa týka ruskej hrozby použitia taktických jadrových zbraní, čomu sa chce aliancia vyhnúť, pretože v takom prípade by bola rozsiahla reakcia s použitím konvenčných zbraní takmer nevyhnutná.

Totálna prehra Putina


Ďalší problém sa vraj týka vzťahov s Čínou. „Po strate Chersonu by sa kríza niekdajšej Červenej armády stala zrejmou. Pre Spojené štáty by v tomto bode totálna prehra Putina mala horší následok, a to odovzdanie kontroly nad Ruskom Číne. Bolo by to ako skok od ohňa k ohňu. Preto je lepšie mať nepriateľského vodcu s modrinami, ale nezávislého od Pekingu,“ píše ďalej La Repubblica.

Nemecká vláda však podotýka, že len Ukrajina sa môže rozhodnúť, kedy chce viesť mierové rokovania s Ruskom.

Viac k témam: Cherson, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Po strate Chersonu by sa kríza niekdajšej Červenej armády stala zrejmou, uvádza taliansky denník © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.