Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  20,4 °C
Mimoriadne správy

Babiš obvinil Fialu z ničenia česko-slovenských vzťahov. To, že niekto hovorí o mieri, neznamená, že podporuje Rusko, skonštatoval

 Webnoviny   7. marec 2024  151  
Babiš obvinil Fialu z ničenia česko-slovenských vzťahov. To, že niekto hovorí o mieri, neznamená, že podporuje Rusko, skonštatoval

7.3.2024 (SITA.sk) - Zrušenie spoločných rokovaní vlád Česka a Slovenska je ničenie vzájomných vzťahov medzi krajinami. Na stredajšie rozhodnutie vlády Petra Fialu takto reagoval líder českého opozičného hnutia ANO Andrej Babiš. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

„Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko“


„Česko-slovenské vzťahy narušil (Igor) Matovič, Fiala ich teraz ničí úplne. Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko,“ vyjadril sa niekdajší český premiér s tým, že vláda sa nemá správať ako malé dieťa.

„Ak s krokmi slovenskej vlády nesúhlasí, o to skôr má s ňou rokovať a presviedčať ju o zmene pozície. V prípade Slovenska, s ktorým nás vždy spájali mimoriadne silné a dobré vzťahy, to platí dvojnásobne. Hovorí sa tomu diplomacia,“ dodal.

Stretnutie s Lavrovom


Rozhodnutie českej vlády je reakciou na rétoriku kabinetu Roberta Fica, ktorá podľa nej nahráva Rusku. Fiala sa vyjadril, že „nie je možné zastierať výrazné rozdiely v kľúčových témach zahraničnej politiky“.

Jedným z impulzov za rozhodnutím je aj stretnutie slovenského ministra zahraničia Juraja Blanára s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Turecku. Fico na to reagoval so slovami, že česká vláda podporuje vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská hovorí o mieri.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Blanár na diplomatickom fóre v Antalyi (fotografie)

Fialova vláda by podľa Babiša nemala každého, kto chce mier na Ukrajine, považovať za spojenca ruského vodcu Vladimira Putina. „To, že niekto hovorí o mieri, neznamená, že podporuje Rusko. Práve naopak,“ vyhlásil.

Viac k témam: bývalý český premiér, Česká vláda, česko-slovenské vzťahy, Český premiér, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister zahraničia, Predseda vlády, ruský minister zahraničia, Ruský vodca, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Babiš obvinil Fialu z ničenia česko-slovenských vzťahov. To, že niekto hovorí o mieri, neznamená, že podporuje Rusko, skonštatoval © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.