Piatok, 12. júl 2024
Slabý dážď  18,3 °C
Mimoriadne správy

Zničených 60-tisíc ton obilia, väčšina infraštruktúry bola vyradená z prevádzky

 Webnoviny  19. júl 2023  172  
Zničených 60-tisíc ton obilia, väčšina infraštruktúry bola vyradená z prevádzky

19.7.2023 (SITA.sk) - V dôsledku nedávnych ruských útokov na infraštruktúru v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny bolo v prístave Čornomorsk zničených až 60-tisíc ton obilia. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj.

Rusko sa opäť uchýlilo k útokom na prístavnú infraštruktúru a obilné terminály v Odese a Čornomorsku, ktoré sa podieľali na fungovaní čiernomorskej obilnej iniciatívy. V prístave Čornomorsk bolo zničených 60-tisíc ton obilia, ktoré mali pred 60 dňami naložiť na veľké nákladné plavidlo a expedovať cez čiernomorský koridor.

Veľká časť infraštruktúry na vývoz obilia v prístave Čornomorsk bola tiež vyradená z prevádzky. Ruské útoky zasiahli i prístav a obilné terminály v Odese a odborníci odhadujú, že úplná obnova dotknutých zariadení bude trvať najmenej rok.

Solskyj dodal, že najviac utrpela obilná infraštruktúra medzinárodných a ukrajinských obchodníkov a prepravcov Kernel, Viterra a CMA CGM Group. Minister opäť upozornil, že ak Ukrajina nebude schopná vyvážať potraviny, obyvateľstvo najchudobnejších krajín bude na hranici prežitia. Okrem toho podľa neho utrpí globálna ekonomika.

„Cena obilia sa zvýši a nie všetky krajiny si budú môcť dovoliť nakupovať poľnohospodárske produkty, čo znamená, že výrazne vzrastú ceny potravín: múky, obilnín, mäsa,“ skonštatoval Solskyj.

Viac k témam: obilie, ruské vojnové zločiny, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Zničených 60-tisíc ton obilia, väčšina infraštruktúry bola vyradená z prevádzky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.