Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Washington je podľa Ruska pripravený bojovať nielen do posledného Ukrajinca, ale aj skoncovať s celými generáciami

 Webnoviny   7. september 2023  266  
Washington je podľa Ruska pripravený bojovať nielen do posledného Ukrajinca, ale aj skoncovať s celými generáciami

7.9.2023 (SITA.sk) - Rusko označilo americké plány poslať Ukrajine muníciu s ochudobneným uránom za trestný čin. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov sa tak vyjadril po tom, čo Spojené štáty oznámili nový balík pomoci Ukrajine, ktorý zahŕňa takéto náboje do tankov.

Indikátor neľudskosti


Je to po prvý raz, čo USA dodajú takúto muníciu Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál Sky News. Rozhodnutie Washingtonu „dodávať zbrane s ochudobneným uránom je indikátorom neľudskosti“, vyjadrila sa ruská ambasáda v USA.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Je jasné, že so svojou myšlienkou spôsobiť ‚strategickú porážku‘ [Rusku] je Washington pripravený bojovať nielen do posledného Ukrajinca, ale aj skoncovať s celými generáciami,“ pokračovalo veľvyslanectvo krajiny, ktorá vlani spustila nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu.

Neexistuje medzi nimi dialóg


Riabkov povedal, že okrem udržiavania kontaktov v oblasti humanitárnych operácií USA a Rusko nespolupracujú na hlavných otázkach a neexistuje medzi nimi dialóg.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Sky News vysvetľuje, že ochudobnený urán je hustý vedľajší produkt obohacovania uránu, ktorý sa používa na preniknutie cez pancierové brnenie a samovznietenie v oblaku prachu a kovu. Je mierne rádioaktívny.

Odporcovia ako Medzinárodná koalícia za zákaz uránových zbraní tvrdia, že prach predstavuje nebezpečné zdravotné riziká vrátane rakoviny a vrodených chýb.

Viac k témam: Munícia, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Washington je podľa Ruska pripravený bojovať nielen do posledného Ukrajinca, ale aj skoncovať s celými generáciami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.