Nedeľa, 24. november 2024
Mrznúci dážď 0,9 °C
Mimoriadne správy
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
- Balistická strela Orešnik je podľa ISW pravdepodobne len propagandistickým trikom, cieľom má byť zveličenie ruských kapacít
- Európske krajiny nie sú pripravené na dlhú vojnu s Ruskom, tvrdí Zalužnyj. Podľa neho by Rusi protivzdušnú obranu vyčerali za 2-3 mesiace
- Z obcí pri fronte v Charkovskej oblasti od mája evakuovali takmer 22-tisíc civilistov, evakuácie naďalej pokračujú
Vzbura, ktorú sa podarilo potlačiť až v pondelok skoro ráno, je najkrvavejšou väzenskou vzburou v Brazílii od roku 1992.
RIO DE JANEIRO 2. januára (WebNoviny.sk) - Na najmenej 60 stúpol počet trestancov, ktorí zahynuli počas vzbury vo väznici v štáte Amazonas na severe Brazílie. Viacerým obetiam väzni odťali hlavu, informovali v pondelok miestne úrady.Nepokoje vo väzenskom komplexe Anísio Jobim v meste Manaus vypukli v nedeľu večer, keď na seba začali útočiť väzni z dvoch súperiacich skupín. Vzburu potlačili v pondelok ráno. Počas chaosu, ktorý spôsobila, však z väzenia stihlo utiecť okolo 90 trestancov, uviedla televízna stanica Globo News.
Spor pre drogy
Pravdepodobnou príčinou nepokojov bol spor ohľadne kontroly nad obchodom s drogami, ku ktorému v zariadení dochádzalo. Bezpečnostným zložkám sa kontrolu nad väznicou podarilo opätovne získať okolo 7.00 h miestneho času (12.00 SEČ).
Počas nepokojov zajali väzni dovedna 12 strážcov a 74 ďalších trestancov. Hlavy odťali prinajmenšom šiestim väzňom.
Väzni s telefónmi prospievajú obchodu
Ide o najkrvavejšiu väzenskú vzburu v Brazílii od roku 1992, kedy si nepokoje vo väznici Carandiru v meste Sao Paulo vyžiadali dovedna 111 životov. K nepokojom menšieho rozsahu došlo vo viacerých brazílskych väzniciach aj v uplynulom októbri, kedy v priebehu jediného týždňa zahynulo 18 väzňov.
Zločinecké gangy sú v tejto krajine dobre organizované a dokonca aj ich väznení členovia sú medzi sebou zvyčajne schopní komunikovať prostredníctvom mobilných telefónov, čo výrazne prospieva obchodovaniu z drogami vo väzniciach. Odborové hnutia zamestnancov väzníc sa zároveň dlhodobo sťažujú na veľmi nízke personálne stavy.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Dodávka sa zrazila s pick-upom, zahynulo vyše dvadsať ľudíNasledujúci článok
Hollande: Islamský štát padne v Mósule do niekoľkých týždňov