Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

V severokórejských raketách našli komponenty od západných spoločností aj z Číny

 Webnoviny  29. február 2024  91  
V severokórejských raketách našli komponenty od západných spoločností aj z Číny

29.2.2024 (SITA.sk) - V severokórejských balistických strelách Kn-23 a 24, ktorými Rusko vo februári útočilo na Kyjiv, našli elektronické komponenty od európskych, ďalších západných, japonských a čínskych spoločností.

Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na svoje zdroje v orgánoch činných v trestnom konaní.

Medzi výrobcami je aj Siemens


Podľa nich najmä rakety, ktoré vo februári dopadli na obvod Obolonskyj v Kyjive, obsahovali západné mikrokontroléry, flash disky, konvertory, napájacie zdroje, zosilňovače či satelitné patch antény.

Viac o téme: Vojna na UkrajineMedzi výrobcami, ktorých komponenty boli v severokórejských raketách, boli nemecký Siemens, holandská spoločnosť NXP Semiconductors, americké Fairchild Semiconductor International a Analog Devices, NSK/NSK Automation z Japonska či ZHONGKEWEI z Číny. Niektoré časti a fragmenty mali štítky s ručne písanými kórejskými znakmi.

Preskúmali 290 komponentov


Organizácia Conflict Armament Research skôr počas mesiaca preskúmala 290 komponentov balistickej rakety, ktorú Severná Kórea poskytla Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine.

Zistila pritom, že väčšinu z nich vyrobili v európskych a amerických spoločnostiach. Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby Rusko od decembra útočilo viac ako 20 severokórejskými zbraňami.

Severokórejské dodávky zbraní do Ruska odsúdili takmer všetky členské štáty Európskej únie, výnimkou boli akurát Maďarsko a Slovensko.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - V severokórejských raketách našli komponenty od západných spoločností aj z Číny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.