Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Izraelskí vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou

 Webnoviny  29. február 2024  103  
Izraelskí vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou

29.2.2024 (SITA.sk) - Izraelskí predstavitelia uznali, že ich vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou pri vstupe do severného Pásma Gazy.

Predstavitelia, ktorí komunikovali pod podmienkou anonymity, uviedli, že vojaci začali strieľať, keď sa dav priblížil k vojakom „ohrozujúcim spôsobom“.

Viac než sto mŕtvych


Palestínske ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy informovalo, že 104 ľudí zomrelo a 760 utrpelo zranenia.

Palestínski svedkovia sa pre agentúru AP vyjadrili, že vojaci strieľali na dav a vystrelil aj tank. Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že „desiatky boli zabité a zranené pri tlačení, šliapaní a prejdení nákladnými autami“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Armáda tiež zverejnila letecké zábery, na ktorých boli vidieť stovky ľudí, ktorí sa tlačili okolo nákladných áut. Zo záberov nebolo jasné, či ľudia v dave na niekoho šliapu.

Severné Pásmo Gazy patrilo medzi prvé ciele izraelskej ofenzívy v reakcii na útok militantného hnutia Hamas zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal 1 200 mŕtvych a zhruba 250 rukojemníkov.

Davy zahlcujú konvoje s pomocou


Oblasť je rozsiahlo zdevastovaná a mesiace bola zväčša izolovaná od zvyšku územia, pričom tam prúdilo málo pomoci.

Humanitárne skupiny tvrdia, že je takmer nemožné dodať do väčšiny Gazy humanitárnu pomoc, z časti aj preto, že veľké davy zúfalých ľudí zahlcujú konvoje s pomocou.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok informovalo, že počet mŕtvych Palestínčanov v dôsledku vojny presiahol hranicu 30-tisíc.

O život podľa neho prišlo už 30 035 ľudí a ďalších 70 457 utrpelo zranenia. Rezort nerozlišuje medzi civilistami a bojovníkmi, ale podľa jeho údajov zhruba dve tretiny obetí sú ženy a deti.

Údaje z minulých vojen sa potvrdili


Palestínske ministerstvo zdravotníctva je súčasťou vlády vedenej Hamasom, ale zahŕňa lekárov a štátnych zamestnancov, ktorí nie sú pridružení k tejto skupine.

Jeho údaje o obetiach z predchádzajúcich vojen sa potvrdili pri kontrole OSN, nezávislých vyšetrovaniach a dokonca aj pri izraelských výpočtoch.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - Izraelskí vojaci spustili paľbu na dav Palestínčanov, ktorí sa zbehli ku konvoju s humanitárnou pomocou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.