Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Ukrajinci vedú s Rusmi „zúrivé“ pohraničné bitky. V početnej nevýhode sa snažia útoky zadržať, konštatuje Zelenskyj

 Webnoviny  13. máj 2024  72  
Ukrajinci vedú s Rusmi „zúrivé“ pohraničné bitky. V početnej nevýhode sa snažia útoky zadržať, konštatuje Zelenskyj

13.5.2024 (SITA.sk) - Ukrajinskí vojaci sú zomknutí v intenzívnych bojoch s postupujúcou ruskou armádou v dvoch pohraničných oblastiach. Ako referuje web The Guardian, uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský líder konštatoval, že blízko hraníc na východe a severovýchode Ukrajiny prebiehajú „zúrivé bitky“, pričom ukrajinskí vojaci sa v početnej nevýhode snažia zadržať veľkú ruskú pozemnú ofenzívu.

Prudké boje


Obranné boje prebiehajú na veľkej časti nášho pohraničia. Sú to prudké boje,“ povedal Zelenskyj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v nedeľu neskoro večer informoval, že ruské sily podnikli za ostatných 24 hodín najmenej 22 útokov vo dvoch častiach Charkovskej oblasti a mali „taktický úspech“. Vyhlásenie nebolo bližšie špecifikované.

Rusi využívajú slabiny Kyjeva


Ruské sily sa snažia využiť slabiny Kyjeva predtým, ako Ukrajincom v najbližších týždňoch a mesiacoch dorazí na bojisko veľká dávka novej vojenskej pomoci od amerických a európskych partnerov, tvrdia analytici.

Toto obdobie predstavuje pre Moskvu príležitosť, kým pre Ukrajinu je to jedna z najnáročnejších fáz doterajšieho priebehu vojny.

Ruská invázia do Charkovskej oblasti môže byť pokusom o vytvorenie „nárazníkovej zóny“ na ochranu Belgorodskej oblasti, ruského pohraničného regiónu, ktorý sa často stáva terčom ukrajinských útokov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinskí vojaci, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci vedú s Rusmi „zúrivé“ pohraničné bitky. V početnej nevýhode sa snažia útoky zadržať, konštatuje Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.