Sobota, 22. jún 2024
Prevažne slnečno  21 °C
Mimoriadne správy

Putinove zmeny na vládnych postoch naznačujú zintenzívnenie podpory vojny na Ukrajine a prípadnej konfrontácie s NATO

 Webnoviny  13. máj 2024  75  
Putinove zmeny na vládnych postoch naznačujú zintenzívnenie podpory vojny na Ukrajine a prípadnej konfrontácie s NATO

13.5.2024 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin robí zmeny na významných postoch vo vláde vrátane ruského ministerstva obrany, aby zintenzívnil prípravy na dlhotrvajúcu vojnu na Ukrajine a prípadne sa pripravil na budúcu konfrontáciu s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO). V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Zmeny na vysokej úrovni


Putin v nedeľu odvolal doterajšieho ministra obrany Sergeja Šojgua a namiesto neho vymenoval do funkcie Andreja Belousova. Šojgua zároveň odsunul do pozície tajomníka Bezpečnostnej rady Ruska, kde nahradí Nikolaja Patruševa.

ISW sa domnieva, že tieto zmeny na vysokej úrovni po pseudoprezidentských voľbách v Rusku presvedčivo naznačujú, že Putin podniká významné kroky smerom k mobilizácii ruskej ekonomiky a obranno-priemyselnej základne na podporu dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine a prípadnej prípravy na budúcu konfrontáciu s NATO.

Efektívny technokrat


ISW dodal, že Belousovovo takmer desaťročné pôsobenie vo funkcii ministra hospodárstva a jeho nedávne zapojenie do riadenia rôznych inovatívnych projektov domáceho obranného priemyslu a bezpilotných lietadiel ho dobre pripravili na vedenie aparátu ruského ministerstva obrany, ktoré je v súčasnosti v náročnej pozícii.

Belousov má silnejšiu povesť efektívneho technokrata a zasvätené zdroje tvrdia, že má pozitívny vzťah s Putinom,“ uvádza sa v správe.

ISW dodal, že nahradenie Šojgua Patruševom vo funkcii tajomníka Bezpečnostnej rady je v súlade s celkovou Putinovou politikou tichého premiestňovania vysokopostavených bezpečnostných predstaviteľov tým, že im dáva okrajové úlohy v ruskej bezpečnostnej sfére namiesto ich jednoduchého prepustenia.

Jadro lojálnych predstaviteľov


ISW poznamenal, že Putin predtým podobne odsúval svojich nedostatočne výkonných generálov na vedľajšiu koľaj tým, že ich menoval do periférnych funkcií súvisiacich s bezpečnosťou a obranou mimo priameho reťazca velenia, čo im niekedy umožnilo „vykúpiť sa a vrátiť sa do Putinovej priazne“.

Okrem Patruševovho odvolania Putin väčšinou premiestnil šéfov hlavných ruských bezpečnostných služieb, čo naznačuje, že si zachováva jadro lojálnych bezpečnostných predstaviteľov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: Ruský minister obrany, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Putinove zmeny na vládnych postoch naznačujú zintenzívnenie podpory vojny na Ukrajine a prípadnej konfrontácie s NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.