Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Ukrajinci sa nemusia dostať až k Azovskému moru, podľa experta by mohli „uškrtiť“ zásobovacie trasy na Krym
Webnoviny 7. september 2023 622
7.9.2023 (SITA.sk) - Ak sa ukrajinské sily dokážu posunúť o ďalších desať až 15 kilometrov južnejšie od oslobodenej dediny Robotyne v Záporožskej oblasti, mohlo by to stačiť na to, aby to negatívne pocítili ľudia žijúci na okupovanom polostrove Krym. Ako referuje web news.sky.com, povedal to popredný predstaviteľ Centra pre analýzu európskej politiky Jan Kallberg.
Nepotrebujú postúpiť k moru
Niektorí kritici v ostatných týždňoch „pochmúrne“ hodnotili postup ukrajinskej armády v rámci protiofenzívy voči ruským silám. Nedávno však Ukrajinci prelomili prvú obrannú líniu Rusov v Záporožskej oblasti. Viacerí experti tvrdia, že ak by prekonali ďalšie línie ruskej obrany, mohli by sa ukrajinské sily dostať k pobrežiu Azovského mora a rozdeliť ruskú armádu.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Kallberg je však optimistickejší a tvrdí, že Ukrajinci nepotrebujú postúpiť až k spomenutému Azovskému moru, aby Rusov dostali do problémov.
Narušenie logistiky
„V skutočnosti nepotrebujete dosiahnuť Melitopoľ, aby ste mali významný vplyv na možnosti Ruska. Nemusíte sa dostať na pobrežie Azovského mora na to, aby sa na ruskej strane začala rozpadávať logistika,“ poznamenal.
Podľa Kallberga by ďalšie ukrajinské územné zisky v melitopoľskom smere mohli nielen „uškrtiť“ zásobovacie trasy Rusov, ale malo by to taktiež obrovský vplyv na to, kde má Rusko svoje veliteľské stanovištia.
„Akékoľvek narušenie ruskej logistiky bude mať vplyv aj na civilné obyvateľstvo Krymu, ktoré predstavuje asi milióna a pol ľudí, a tí sami potrebujú zdroje,“ skonštatoval Kallberg.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)
Viac k témam: Azovské more, Krym, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, Zahraničie, Záporožie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci sa nemusia dostať až k Azovskému moru, podľa experta by mohli „uškrtiť“ zásobovacie trasy na Krym © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Kybernetické útoky na podnikateľský sektor sú na vzostupe, kľúčom je prevencia
Medzinárodný vyšehradský fond po prvýkrát udelil ocenenie Mini projekt roka