Štvrtok, 7. december 2023
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina sa dočká ďalšej humanitárnej a vojenskej pomoci, nový balík ohlásilo Švédsko aj Veľká Británia

 Webnoviny   6. október 2023  93  
Ukrajina sa dočká ďalšej humanitárnej a vojenskej pomoci, nový balík ohlásilo Švédsko aj Veľká Británia

6.10.2023 (SITA.sk) - Švédska vláda ohlásila nový balík vojenskej pomoci Ukrajine. Hodnota novej pomoci je 2,2 miliardy švédskych korún. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie švédskeho ministra obrany Påla Jonsona pre denník Aftonbladet.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Vojenská pomoc Ukrajine


Hlavnú časť pomoci tvorí munícia, ale jej súčasťou sú aj náhradné dielce pre obrnené vozidlá. Švédsko poskytne aj komunikačné zariadenia a vybavenie pre pechotu. Pål Jonson dodal, že švédska armáda a Švédska správa obranného materiálu dostali pokyn, aby preskúmali možnosť dodávky stíhačiek Gripen na Ukrajinu.

„Vláda sa rozhodla ... posúdiť podmienky, za ktorých môže Švédsko pomôcť v oblasti bojových lietadiel. Môžeme to urobiť rozšírením našej účasti v koalícii pre poskytnutie stíhačiek F-16 alebo darovaním či exportom Gripenov," povedal Jonson. Očakáva sa, že posudok bude pripravený do 6. novembra.

Pomoc pri nadchádzajúcej zime


Ďalší balík humanitárnej pomoci Ukrajine ohlásil aj britský premiér Rishi Sunak s cieľom pomôcť obyvateľom krajiny prežiť druhú zimu od začiatku otvorenej ruskej vojny. Podľa úradu britského premiéra súčasťou tejto pomoci sú garancie na úvery od Svetovej banky v sume 600 miliónov dolárov, ktoré majú zaručiť vyplácanie podporných dávok počas zimy trom miliónom ukrajinských domácností.

Informuje o tom web Kyiv Independent. Londýn okrem toho pošle 41 miliónov dolárov Organizácii Spojených národov a charitatívnym organizáciám, ktoré poskytujú Ukrajincom prístrešky a teplé zimné oblečenie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Veľká Británia poskytne tiež 12 miliónov dolárov na udržanie dodávok elektriny domácnostiam po ruských útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Počas jesene roku 2022 a zimy roku 2023 sa ruské sily snažili rozsiahlymi údermi zničiť ukrajinskú energetickú sieť. Výsledkom boli opakované výpadky dodávok prúdu a nedostatočné vykurovanie po celej Ukrajine.

Viac k témam: britská pomoc, Britský premiér, Humanitárna pomoc Ukrajine, ruské útoky, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačka JAS-39 Gripen, Stíhačky F-16, švédska pomoc, švédsky minister obrany, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina sa dočká ďalšej humanitárnej a vojenskej pomoci, nový balík ohlásilo Švédsko aj Veľká Británia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.