Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina bojuje proti falšovaným tabakovým výrobkom, colníci zhabali stovky cigariet

 Webnoviny   7. marec 2024  126  
Ukrajina bojuje proti falšovaným tabakovým výrobkom, colníci zhabali stovky cigariet

7.3.2024 (SITA.sk) - Na Ukrajine naďalej pokračuje boj proti falšovaným tabakovým výrobkom. Ako referuje web thepage.ua, colníci v meste Černivci zadržali dve cisterny s plynom, v ktorých bolo 335 balení s falošnými cigaretami Marlboro, ktoré vyrobila tabaková továreň v obci Hošča v Rivnenskej oblasti.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa spoločnosť Ukrainian Tobacco Production v Hošči stala centrom výroby falšovaného tabaku.

Falšovanie známych značiek


Dosiaľ colníci natrafili väčšinou na falzifikáty menej známych značiek, no úrady po prvý raz odhalili kontraband známejších značiek. Napríklad v Nemecku stojí krabička cigariet Marlboro 8,50 eura, kým náklad továrne v Hošči je desať až 15 hrivien.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Tabaková továreň v Hošči pritiahla pozornosť predstaviteľov skupiny G7. Zhabanie falošných cigariet Marlboro sa udialo práve v čase, keď sa v Kyjive konalo stretnutie zástupcov G7, na ktorom medzinárodní partneri Ukrajiny upozornili na rozsah pašovania falšovaných cigariet známych značiek z Ukrajiny do Európskej únie.

Trpí ukrajinský štátny rozpočet


Do boja proti nelegálnemu trhu sa zapojili osobitní predstavitelia USA a veľvyslanci G7, pričom orgány činné v trestnom konaní zintenzívnili svoje úsilie. Telegramové kanály, ktoré dosiaľ predávali nelegálne cigarety, prestávajú predávať alebo vymazávajú stránky.

Pre nelegálne tabakové výrobky a s tým súvisiace úniky na daniach trpí aj ukrajinský štátny rozpočet. Ten na jeseň minulého roka prišiel o 20 miliárd hrivien, pričom tento rok sa rozpočtové straty zvýšili na 23 miliárd hrivien.

Viac k témam: falšovanie, Marlboro, rusko-ukrajinský konflikt, Tabakové výrobky
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina bojuje proti falšovaným tabakovým výrobkom, colníci zhabali stovky cigariet © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.