Pondelok, 25. november 2024
Jasno 1,5 °C
Mimoriadne správy
- Koalícia na nákup dronov pre Ukrajinu plánuje do konca tohto roka vyzbierať 1,8 miliardy eur
- Veľká Británia uvalila nové sankcie na lode prepravujúce ruskú ropu
- Brusel sa na pôde Svetovej obchodnej organizácie sťažuje na čínske clá na európsky koňak
- Pri gréckom ostrove Samos sa potopila loď s migrantmi, zomreli dve ženy a šesť detí
- V ruskej Kurskej oblasti zajali britského občana
Prezident Erdogan už dlho presadzuje novelu ústavy s odôvodnením, že Turecko bude silnejšie a stabilnejšie, ak bude mať prezidentský systém. Opozícia je proti.
ANKARA 19. januára (WebNoviny.sk) - Turecká poslankyňa sa vo štvrtok pripútala k rečníckemu pultu v parlamente na protest proti navrhovaným zmenám v ústave, ktoré značne rozširujú právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.Jej krok vyvolal potýčky medzi poslankyňami, z ktorých dve napokon skončili v nemocnici. Nezávislá poslankyňa Aylin Nazliakaová sa putami pripevnila k hlavnému mikrofónu, čím donútila podpredsedu tureckého parlamentu dvakrát prerušiť zasadnutie poslancov, ktorí aktuálne v druhom kole rokujú o schvaľovaní ústavných zmien.
Turecký prokurátor žiada pre kurdského lídra 142 rokov basy
Počas nútenej prestávky sa skupina poslankýň z Erdoganovej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) pokúsila presvedčiť Nazliakaovú, aby svoj protest ukončila. Naopak členky opozičnej prokurdskej strany obkolesili rečnícky pult, aby tým vyjadrili podporu protestujúcej kolegyni.Televízne zábery z parlamentu ukazujú, že poslankyne si následne začali rozdávať údery, štuchance i facky. Nazliakaovú nakoniec z rokovacej sály vyviedli.
Bolo to už po tretíkrát, čo rokovania o navrhovaných zmenách vyústili do šarvátok.Erdogan už dlho presadzuje novelu ústavy s odôvodnením, že Turecko bude silnejšie a stabilnejšie, ak bude mať prezidentský systém. Jeho kritici sa obávajú, že zmeny dajú prezidentovi priveľké právomoci a bude iba málo možností, ako ho kontrolovať.
Celkovo má byť novelizovaných 18 zo 177 článkov tureckej ústavy. Poslanci o nich hlasujú postupne a každý z nich musí byť schválený osobitne v dvoch hlasovaniach. Pozmenená ústava sa napokon bude schvaľovať ako celok.Keď parlament zmenu ústavy schváli, mali by o nej ešte rozhodnúť tureckí občania v referende.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Veľkú časť centra Londýna uzavreli, Temža ukrývala bombuNasledujúci článok
Kosovo žiada Úniu, aby zakročila. Srbsko stále provokuje