Pondelok, 25. november 2024
Mimoriadne správy
- Výbuch granátu na domácej party zabil 25-ročného mladíka
- Trump sa za ministerku poľnohospodárstva chystá vymenovať Rollinsovú
- Ukrajinci mali britskými raketami Storm Shadow zabiť 500 Severokórejčanov a ruského generála
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
Biely dom vo svojom vyhlásení podľa uviedol, že Sally Yatesová sa spreneverila ministerstvu spravodlivosti tým, že odmietla presadiť právny poriadok určený na ochranu občanov Spojených štátov.
WASHINGTON 31. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v pondelok odvolal úradujúcu ministerku spravodlivosti Sally Yatesovú. Oznámilo to tlačové oddelenie Bieleho domu s tým, že vedením rezortu je dočasne poverený Dana James Boente, ktorý pôsobí na okresnom súde vo Virgínii.Kritika Yatesovej na adresu Trumpa
Stalo sa tak krátko po tom, čo Yatesová oznámila, že nariadila právnikom ministerstva, aby na súdoch neobhajovali prezidentovo nariadenie zakazujúce občanom siedmich moslimských krajín vstup na územie USA. Takisto vyhlásila, že si nie je istá legálnosťou Trumpovho dekrétu.
Generálny prokurátor štátu Washington podal žalobu na Trumpa
Starbucks reaguje na kroky Trumpa, zamestná 10 000 utečencov
Obmedzenia moslimov podľa Trumpa fungujú a budú ešte horšie
Biely dom vo svojom vyhlásení podľa agentúry AP uviedol, že Yatesová "sa spreneverila ministerstvu spravodlivosti tým, že odmietla presadiť právny poriadok určený na ochranu občanov Spojených štátov". Televízia CNN informovala, že krátko po zverejnení Trumpovho rozhodnutia Boente zložil slávnostný sľub.
Trump na 120 dní pozastavil program prijímania utečencov
Yatesovú vymenoval Trumpov predchodca Barack Obama v roku 2015 za námestníčku ministra spravodlivosti. Nová administratíva ju požiadala, aby zostala vo funkcii dovtedy, kým Senát nepotvrdí v ministerskej funkcii Trumpovho nominanta Jeffa Sessionsa.
Trump v piatok na 120 dní pozastavil americký program prijímania utečencov. Občania Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu nebudú môcť 90 dní cestovať do USA. Trumpovo nariadenie je najprísnejšie voči Sýrčanom - na neurčitý čas zakázal vstup do USA každému z tejto krajiny, vrátane ľudí utekajúcich pred občianskou vojnou.
Nariadenie o dočasnom obmedzení migrácie zo siedmich štátov už súdne napadli v štátoch Virgínia, New York, Massachusetts, Washington a Kalifornia.
Opoziční demokrati sa pokúšajú dosiahnuť zrušenie nariadenia
Napriek dočasnému zastaveniu prijímania migrantov, americká vláda tento týždeň vpustí do krajiny 872 utečencov. Vyplýva to z interného dokumentu ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS), ktoré má k dispozícii agentúra Reuters.
Nemenovaný predstaviteľ ministerstva túto skutočnosť potvrdil s tým, že ide o utečencov, ktorých presídlenie bolo schválené ešte predtým, než dekrét nadobudol účinnosť. V dokumente sa neuvádza, z akých krajín pochádzajú. Predstaviteľ DHS nevedel povedať, či budú poskytnuté ďalšie výnimky.
Podľa interného dokumentu DHS medzi piatkovým popoludním a pondelňajším dopoludním nebolo 348 držiteľom víz umožnené nastúpiť na lety do USA. Ďalších viac ako 200 ľudí síce v Spojených štátoch pristálo, ale bol im odmietnutý vstup p na ich územie. Viac ako 735 ľudí, vrátane 394 držiteľov zelenej karty, v rovnakom časovom období vypočuli na letiskách pracovníci Úradu pre clá a ochranu hraníc (CBP).
Opoziční demokrati v americkom Kongrese sa pokúšajú dosiahnuť zrušenie spomínaného nariadenia. Ich líder v Senáte Chuck Schumer avizoval predloženie príslušného zákona, toto úsilie má však v Kongrese ovládanom republikánmi mizivú šancu na úspech. "Tento dekrét ide proti všetkému, čomu v Amerike veríme. Budeme proti nemu bojovať všetkým, čo máme k dispozícii," vyhlásil Schumer na pondelňajšom proteste pred Najvyšším súdom USA vo Washingtone.
Nancy Pelosiová, líderka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov, ktorá sa na proteste tiež zúčastnila, označila prezidentov dekrét za protiústavný a nemorálny. Podľa Trumpovho hovorcu Seana Spicera podporuje spomínaný dekrét väčšina Američanov. "Chápu, že prezidentom začaté kroky slúžia bezpečnosti krajiny," vyhlásil Spicer v pondelok na tlačovej konferencii, odvolávajúc sa na prieskumy, ktoré však nekonkretizoval.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Američania obvinili Irán zo skúšky balistickej raketyNasledujúci článok
Maroko sa po vyše 30 rokoch vrátilo do Africkej únie