Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Vojenské letisko pri Palmýre je hlavnou základňou vládnych síl v oblasti. BEJRÚT 14. decembra (WebNoviny.sk) - Velenie sýrskej armády vyslalo posily k starobylému púštnemu mestu Palmýra, čo umožnilo odraziť útok teroristov z tzv. Islamského štátu (IS) na neďaleké vojenské letisko. Informovali o tom v stredu katarské noviny al-Watan.
Získali späť pozície pri letisku
Podľa novín sýrska armáda a spojenecké polovojenské oddiely získali späť pozície delostreleckého práporu pri letisku. Leží zhruba 50 kilometrov západne od Palmýry, ktorú džihádisti nedávno opäť obsadili. "Prvú vlnu útokov IS sme odrazili. Nepriateľa sme vytlačili sedem kilometrov východne od letiska. Snaha teroristov zablokovať cestu vedúcu na letisko z (mesta) Furklus zlyhala," uviedol pre denník nemenovaný armádny dôstojník.
Vojenské letisko pri Palmýre je hlavnou základňou vládnych síl v oblasti. Ak by ho teroristi z IS obsadili, oslobodenie Palmýry by bolo pre armádu ťažšou úlohou. Palmýra znovu padla do rúk IS v nedeľu. Vládne sily sa stiahli z mesta po útoku džihádistov okolo 11.00 h miestneho času a zaujali pozície v blízkom okolí. Islamisti sa Palmýry zmocnili aj vlani v máji. Sýrska armáda mesto za pomoci náletov ruských lietadiel oslobodila v marci tohto roku.
Lavrov podozrieva Američanov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok vyjadril domnienku, že opätovné dobytie Palmýry mohlo byť zosnované Američanmi vedenou koalíciou s cieľom odpútať pozornosť od situácie v obliehanom Aleppe. Skutočnosť, že sa militantom z Islamského štátu podarilo prekĺznuť z irackého Mósulu a prejsť cez územie minitorované vojenskými lietadlami koalície vedenej USA, vyvoláva podľa neho myšlienku, že to bolo zinscenované s cieľom dať povstalcom vo východnom Aleppe čas na preskupenie.
Palmýra patrila k najzachovalejším archeologickým pamiatkam v arabskom svete a je zapísaná Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Islamisti však po dobytí mesta veľkú časť pamiatok zničili s odôvodnením, že ide o modlárske objekty. Okrem toho terorizovali aj miestne obyvateľstvo.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Vieme, ako ušetriť na Vianociach!Nasledujúci článok
Islamský štát v Mósule vyrábal zbrane vo veľkom