Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  20,8 °C
Mimoriadne správy

Švédsko poskytne Ukrajine vojenskú pomoc za 13 miliárd švédskych korún

 Webnoviny  29. máj 2024  101  
Švédsko poskytne Ukrajine vojenskú pomoc za 13 miliárd švédskych korún

29.5.2024 (SITA.sk) - Švédska vláda v stredu oznámila, že Ukrajine poskytne vojenskú pomoc v hodnote 13 miliárd švédskych korún. Ide o doteraz najväčší balík pomoci Kyjevu zo strany Švédska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Pomoc tvorí technika, ktorú Ukrajina má na prvom mieste priorít," uviedla podpredsedníčka švédskej vlády Ebba Buschová. Súčasťou pomoci je protivzdušná obrana, delostrelecká munícia a obrnené vozidlá.

Dar zahŕňa aj dve švédske lietadlá včasného varovania a kontroly vzdušného priestoru SAAB ASCC. Podľa švédskeho ministra obrany Påla Jonssona budú mať „najväčší vplyv na ukrajinskú protivzdušnú obranu", pretože doplnia a posilnia sľúbené americké stíhačky F-16.

Balík pomoci zahŕňa aj raketový systém, ktorý sa dá použiť v lietadlách aj v pozemných systémoch protivzdušnej obrany, dodal Jonsson.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, švédska pomoc, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Švédsko poskytne Ukrajine vojenskú pomoc za 13 miliárd švédskych korún © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.