Nedeľa, 24. november 2024
Väčšinou jasno -2,5 °C
Mimoriadne správy
- Výbuch granátu na domácej party zabil 25-ročného mladíka
- Trump sa za ministerku poľnohospodárstva chystá vymenovať Rollinsovú
- Ukrajinci mali britskými raketami Storm Shadow zabiť 500 Severokórejčanov a ruského generála
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
B R A T I S L A V A (6. februára 2017) – Ekonomická univerzita v Bratislave bude mať v letnom semestri opäť exkluzívnu posilu. Vďaka programu Nadácie VÚB Hosťujúci profesor bude jej študentom v letnom semestri prednášať americký expert na medzinárodnú ekonómiu prof. John Gilbert.
S príchodom profesora Gilberta na EUBA pribudne študentom v rozvrhu kurz "Úvod do modelovania Computable General Equilibrium (CGE)" pre obchodnú politiku, ktorý sa doteraz na Slovensku neučili. Táto technika sa často používa na simulovanie efektov zmien v hospodárskej politike, najmä v oblastiach obchodu, environmentálnej ekonómie a verejných financií. Profesor bude so študentmi vytvárať fungujúci reprezentatívny model slovenskej ekonomiky, vrátane označenia problémových okruhov. Kurz je určený pre vysokoškolských študentov 2. stupňa, doktorandov a výskumníkov v oblasti makroekonómie, mikroekonómie a medzinárodného obchodu.
Nadácia VÚB už po deviaty raz zabezpečila hosťovanie zahraničného profesora na slovenskej vysokej škole s ekonomickým zameraním. Tento rok sa študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave môžu tešiť na špeciálne prednášky experta na medzinárodnú ekonómiu.
Profesor John Gilbert z Utah State University v USA má okrem medzinárodnej ekonómie vedeckú špecializáciu na teóriu a politiku medzinárodného obchodu, modelovanie všeobecnej ekonomickej rovnováhy a jeho aplikácie CGE a ekonómiu rozvoja. Je jedným zo spoluautorov knihy "Úvod do numerickej simulácie obchodnej teórie a politiky" ("Introduction to Numerical Simulation for Trade Theory and Policy", World Scientific, 2013), ktorá bola prijatá a ocenená akademickou sférou ako aj odbornou verejnosťou a profesionálnymi skupinami.
Myšlienku intenzívnej spolupráce našich vysokých škôl s významnými zahraničnými odborníkmi podporuje Nadácia VÚB od roku 2009. Vďaka grantovému programu Hosťujúci profesor už na Slovensko zavítali odborníci z USA, Francúzska, Veľkej Británie, ČR i Maďarska. Nadácia doteraz poskytla deväť grantov v hodnote takmer 400 000 eur. Tohtoročný pobyt profesorov finančne zabezpečila prostredníctvom 2 ďalších v celkovej hodnote 73 000 eur. "Naše vysoké školy potrebujú nové impulzy. Prístup zahraničných profesorov vo výučbe a výskume je veľkým prínosom nielen pre študentov, ale aj celú akademickú obec na Slovensku," zhodnotila Elena Kohútiková, členka Správnej rady Nadácie VÚB a zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
NÁVRHY OD DETÍ PRE DETINasledujúci článok
Operácie sivého zákalu na Slovensku