Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Bývalý poľský prezident trval na tom, že jeho podpisy boli sfalšované a jeho údajné správy boli prepisy z jeho sledovania tajnou políciou.
VARŠAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - Bývalý poľský prezident a zakladateľ hnutia Solidarita Lech Walesa odmietol v utorok dôkazy nedávno prezentované Ústavom pamäti národa (IPN), podľa ktorých bol plateným informátorom komunistického režimu.Walesa v utorok vyhlásil, že s bývalým režimom nikdy nespolupracoval, a to ani pod nátlakom, a vyzval novinárov, aby zhromaždili a zverejnili dôkazy, že bol za svoje aktivity proti komunistom v 70. rokoch štátnymi orgánmi prenasledovaný a prepustený z viacerých zamestnaní.
"Prisahám vám, že som sa nikdy nezaviazal k spolupráci s druhou stranou," citovala Walesu tlačová agentúra AP. Bývalý prezident trval na tom, že jeho podpisy boli sfalšované a jeho údajné správy boli prepisy z jeho sledovania tajnou políciou."Mohol by som nájsť stovku expertov na písmo, ktorí by popreli" závery IPN, zdôraznil.
Walesa kolaboroval s komunistami, ukázala analýza jeho písma
Ústav pamäti národa minulý týždeň zverejnil závery grafologických analýz, ktoré údajne dokazujú, že Walesa v rokoch, keď pracoval ako elektrikár v gdanských lodeniciach, donášal za peniaze na svojich spolupracovníkov. Odborníci z oblasti grafológie dospeli podľa IPN k záveru, že rukopis na dokumentoch podpísaných spolupracovníkom s krycím menom Bolek sa zhodujú s písmom Walesu.
V roku 2015, po smrti bývalého komunistického ministra vnútra Czeslawa Kiszczaka, sa v exministrovom dome našli dokumenty, ktoré údajne obsahovali 183-stranový osobný spis a 576-stranový pracovný spis tajného spolupracovníka s krycím menom Bolek.
Podľa skorších publikácií niekoľkých historikov Walesa ukončil spoluprácu s komunistickými tajnými službami niekoľko rokov pred historickým štrajkom v gdanských lodeniciach v auguste 1980 a vznikom odborového hnutia Solidarita. V rokoch 1990-1995 Walesa slúžil ako poľský prezident. V roku 1983 mu udelili Nobelovu cenu mieru.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Domáce násilie iba priestupkom? Putin podpísal nový zákonNasledujúci článok
Putin nariadil previerku pripravenosti ruského letectva