Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Ruský veľvyslanec porušil Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, odignoroval stretnutie na poľskom ministerstve zahraničných vecí

 Webnoviny  26. marec 2024  93  
Ruský veľvyslanec porušil Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, odignoroval stretnutie na poľskom ministerstve zahraničných vecí

26.3.2024 (SITA.sk) - Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev sa v pondelok nedostavil na stretnutie na poľskom ministerstve zahraničných vecí. Predvolali si ho tam pre ruskú riadenú strelu, ktorá cez víkend narušila poľský vzdušný priestor.

Andrejev mal dostať protestnú nótu po tom, čo ruská raketa vstúpila na 39 sekúnd do vzdušného priestoru členského štátu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v nedeľu ráno počas ruského útoku na západnú časť Ukrajiny.

Jasne definované povinnosti veľvyslanca


Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Paweł Wroński novinárom v krátkom vyhlásení pred ministerstvom povedal, že Andrejev na stretnutie neprišiel a že jeho neprítomnosť prinútila poľskú vládu k tomu, aby sa pýtala, "či je schopný riadne zastupovať záujmy Ruskej federácie vo Varšave". Wroński povedal, že Viedenský dohovor o diplomatických stykoch "jasne definuje povinnosti veľvyslanca v hostiteľskom štáte".

Budú žiadať vysvetlenie


Poľské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že bude "žiadať vysvetlenie" od Ruska v súvislosti s narušením jeho vzdušného priestoru, najnovším z niekoľkých incidentov, odkedy Moskva pred viac ako dvoma rokmi rozpútala vojnu na Ukrajine.

Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski v pondelok telefonicky informoval generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga o podrobnostiach incidentu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Sikorski zdôraznil, že vojna Ruska proti Ukrajine ohrozuje aj bezpečnosť členských štátov NATO, uvádza sa vo vyhlásení.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, poľské ministerstvo zahraničných vecí, Poľský minister zahraničných vecí, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský veľvyslanec v Poľsku, Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ruský veľvyslanec porušil Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, odignoroval stretnutie na poľskom ministerstve zahraničných vecí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.