Štvrtok, 1. december 2022
Slnečno  0,3 °C
Mimoriadne správy

Ruský súd vyhlásil ukrajinský pluk Azov za teroristickú skupinu

 Webnoviny   2. august 2022  90
Ruský súd vyhlásil ukrajinský pluk Azov za teroristickú skupinu

2.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský najvyšší súd v utorok vyhlásil ukrajinský pluk Azov za teroristickú organizáciu zakázanú v Rusku. O toto označenie požiadala generálna prokuratúra v máji.

Viac o téme: Vojna na UkrajineMôže viesť k tomu, že by ukrajinskí vojnoví zajatci mohli čeliť obvineniam z terorizmu. Rusko zadržiava mnohých bojovníkov z pluku. Ruské úrady už voči nim otvorili viaceré prípady a obvinili ich zo zabíjania civilistov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Pluk Azov na rozhodnutie ruského súdu reagoval s tým, že Rusko hľadá „nové výhovorky a vysvetlenia pre svoje vojnové zločiny". Zároveň vo vyhlásení vyzval USA a ďalšie krajiny, aby vyhlásili Rusko za teroristický štát.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Mariupoľ (fotografie)

Pluk Azov zohral kľúčovú rolu v obrane mesta Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny. Ruskí predstavitelia a štátne médiá ho opakovane opisujú ako nacistický útvar, ktorý páchal zverstvá voči ukrajinským civilistom. Tieto tvrdenia však dosiaľ nepotvrdili žiadne dôkazy.

Pluk Azov


... je jednotka v rámci ukrajinskej Národnej gardy. Vznikol zo skupiny zvanej Batalión Azov, ktorá vznikla v roku 2014 ako jedna z mnohých dobrovoľníckych brigád s cieľom posilniť nedostatočne financovanú a pochybne vedenú ukrajinskú armádu v boji proti Ruskom podporovaným separatistom na východe Ukrajiny. Batalión získal svojich prvých bojovníkov z krajne pravicových kruhov a vyslúžil si kritiku za niektoré zo svojich taktík. Súčasní členovia však odmietli obvinenia z nacionalizmu a radikalizmu.Viac k témam: Azov, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský súd vyhlásil ukrajinský pluk Azov za teroristickú skupinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.