Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová napriek hrozbám Číny navštívila Taiwan

 Webnoviny   2. august 2022  98
Šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová napriek hrozbám Číny navštívila Taiwan

2.8.2022 (Webnoviny.sk) - Šéfka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová v utorok pricestovala na návštevu Taiwanu.

Do krajiny prišla v rámci cesty po ázijských krajinách napriek hrozbe zo strany Číny, že návšteva bude mať „vážne následky".

Peking považuje oficiálne kontakty USA s Taiwanom za povzbudzovanie ostrova na to, aby svoju desaťročia trvajúcu faktickú nezávislosť zmenil na trvalý stav.

Pelosiová je najvyššie postaveným americkým predstaviteľom na návšteve Taiwanu odvtedy, ako ostrov v roku 1997 navštívil vtedajší šéf Snemovne reprezentantov Newt Gingrich.

Taiwan sa od Číny oddelil v roku 1949 po tom, ako komunisti v pevninskej Číne zvíťazili v občianskej vojne. Čína a Taiwan nemajú oficiálne vzťahy, ale spája ich rozsiahly obchod a investície.

Viac k témam: návšteva Taiwanu
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová napriek hrozbám Číny navštívila Taiwan © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.