Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držala krok so Spojenými štátmi

 Webnoviny  15. august 2023  86  
Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držala krok so Spojenými štátmi

15.8.2023 (SITA.sk) - Rusko používa „zombie“ ponorky na maskovanie nedostatku jadrovej parity so Spojenými štátmi. Ako informuje web news.sky.com, pre analytickú platformu Riddle to uviedol politológ a expert na ruské ozbrojené sily Pavel Luzin, ktorý tvrdí, že Kremeľ umelo navyšuje počty svojich nosičov jadrových zbraní.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Vysvetľuje, že hoci Moskva oficiálne tvrdí, že má 13 strategických ponoriek, dôkazy z rôznych zdrojov naznačujú, že v najlepšom prípade ich má len osem, no iba o šiestich „možno spoľahlivo tvrdiť, že sú pripravené plniť svoje misie“.

Iné zo starnúcej flotily, o ktorých Kremeľ tvrdí, že sú stále v prevádzke, sú v skutočnosti „zombie“ ponorky a takmer určite už nie sú funkčné.

Na druhej strane, podľa Luzina 13 zo 14 strategických ponoriek v americkej flotile „je pripravených na svoje plánované misie“.

Moskva sa snaží držať myšlienky jadrovej parity so Spojenými štátmi ako základu svojej zahraničnej a domácej politiky, ale myšlienka parity je v skutočnosti už mŕtva,“ skonštatoval Luzin.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Jadrové ponorky, Jadrové zbrane, Politológ, Rusko-americké vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusko používa „zombie“ ponorky, aby navonok držala krok so Spojenými štátmi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.