Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Rozhodnutie poslať Ukrajine kazetovú muníciu je činom zúfalstva, tvrdí Moskva

 Webnoviny   9. júl 2023  174  
Rozhodnutie poslať Ukrajine kazetovú muníciu je činom zúfalstva, tvrdí Moskva

9.7.2023 (SITA.sk) - Rozhodnutie americkej administratívy poskytnúť Kyjevu kazetovú muníciu je podľa Ruska znamením zlyhania ukrajinskej protiofenzívy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vyhlásila, že transfer munície je „činom zúfalstva“ a neovplyvní to priebeh „špeciálnej vojenskej operácie“, ktorou Moskva označuje vojnu na Ukrajine. Rozhodnutie Washingtonu je tiež podľa nej zamerané na „maximálne predĺženie konfliktu“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena poskytne kazetovú muníciu v rámci nového balíka vojenskej pomoci. Prezident sa v televízii CNN vyjadril, že poskytnutie kontroverznej a mnohými krajinami zakázanej munície bolo „náročné rozhodnutie“, ale presvedčilo ho to, že Kyjev potrebuje muníciu pre svoju protiofenzívu voči Rusku.

Niektorí predstavitelia Pentagonu uznali, že jedným z dôvodov za rozhodnutím je pomalší vývoj protiofenzívy. Krok Washingtonu sa však stretol s kritikou niektorých spojencov, okrem iných Spojeného kráľovstva, Kanady či Nemecka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Kazetová munícia, Kyjev, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, vojenská invázia, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Rozhodnutie poslať Ukrajine kazetovú muníciu je činom zúfalstva, tvrdí Moskva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.