Nedeľa, 1. október 2023
Malá oblačnosť  14,8 °C
Mimoriadne správy

Poľsko presúva na východ krajiny tisícky vojakov, rastú obavy z prítomnosti wagnerovcov v Bielorusku

 Webnoviny   9. júl 2023  72  
Poľsko presúva na východ krajiny tisícky vojakov, rastú obavy z prítomnosti wagnerovcov v Bielorusku

9.7.2023 (SITA.sk) - Poľsko v sobotu začalo s presunom vyše tisícky vojakov na východ krajiny. Dôvodom sú zvyšujúce sa obavy spojené s prítomnosťou bojovníkov ruskej Wagnerovej skupiny v Bielorusku, ktorá by mohla viesť k zvýšenému napätiu na bielorusko-poľských hraniciach. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Poľsko nasadilo vojakov aj policajtov


Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že na východ Poľska smeruje viac ako tisíc vojakov a takmer 200 jednotiek techniky z 12. a 17. mechanizovanej brigády.

„Je to demonštrácia našej pripravenosti reagovať na pokusy o destabilizáciu blízko hraníc našej krajiny," vyjadril sa.

Poľsko minulý týždeň uviedlo, že vyšle 500 policajtov, aby posilnili bezpečnosť na hraniciach s Bieloruskom.

Obavy z nestability v regióne


Rozhodnutie ruského vodcu Vladimira Putina ponúknuť žoldnierom Wagnerovej skupiny presunúť sa po ich krátkom povstaní do Bieloruska vyvolalo medzi spojencami NATO na východnom krídle obavy z väčšej nestability v regióne. Jeden z veliteľov wagnerovcov sa v sobotu vyjadril, že skupina sa pripravuje na presun do Bieloruska.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vzbura v Rusku - Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Poľsko presúva na východ krajiny tisícky vojakov, rastú obavy z prítomnosti wagnerovcov v Bielorusku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.