Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  20,4 °C
Mimoriadne správy

Putin otvorene požaduje kapituláciu Ukrajiny výmenou za prímerie, tvrdia americkí analytici

 Webnoviny   5. júl 2024  124  
Putin otvorene požaduje kapituláciu Ukrajiny výmenou za prímerie, tvrdia americkí analytici

5.7.2024 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin odmieta akékoľvek možnosti rokovaní o prímerí s Ukrajinou a otvorene požaduje jej kapituláciu. Konštatujú to analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), na ktorých sa odvoláva portál Ukrajinská pravda.

Na samite Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) v kazašskej Astane Putin odmietol akékoľvek zásadné rokovania o prímerí a požadoval „nezvratnú“ demilitarizáciu Ukrajiny ako podmienku akejkoľvek dohody o prímerí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


V podstate vyžaduje, aby sa Ukrajina ako prvá vzdala. Ruský vodca často vykresľuje Západ ako svojho hlavného partnera pre rokovania o ústupkoch v otázke ukrajinskej suverenity, ale všetky sprostredkovateľské strany a ukrajinský parlament odmietol ako nelegitímne alebo nevhodné na rokovania.

Rusko by pritom prímerie využilo na obnovenie a rozšírenie jeho armády pre budúcu agresiu voči Ukrajine, tvrdí ISW.

Putinov postoj podľa analytikov svedčí o jeho presvedčení, že dosiahne víťazstvo prostredníctvom pokračujúceho postupu na Ukrajine, prekoná podporu Západu a vyhrá opotrebovaciu vojnu.

Viac k témam: mierová misia, Prímerie, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Putin otvorene požaduje kapituláciu Ukrajiny výmenou za prímerie, tvrdia americkí analytici © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.