Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Sunak odovzdal britskému kráľovi Karolovi III. svoju demisiu, odstúpi aj ako predseda konzervatívcov

 Webnoviny   5. júl 2024  112  
Sunak odovzdal britskému kráľovi Karolovi III. svoju demisiu, odstúpi aj ako predseda konzervatívcov

5.7.2024 (SITA.sk) - Rishi Sunak rezignoval na funkciu britského premiéra. Svoju rezignáciu odovzdal kráľovi Karolovi III. v Buckinghamskom paláci po tom, čo jeho Konzervatívna strana utrpela vo štvrtkových parlamentných voľbách tvrdú porážku a po 14 rokoch pri moci ju vystrieda Labouristická strana. Informuje o tom portál BBC.

Sunak ešte pred odchodom do paláca pri rozlúčkovom prejave na Downing Street povedal, že odstúpi aj z čela Konzervatívnej strany. Neurobí to však hneď, ale až vtedy, keď budú prijaté opatrenia na výber jeho nástupcu. Tiež prijal zodpovednosť za historickú prehru konzervatívcov.

Sunak v prejave vzdal aj hold rivalovi, labouristickému lídrovi Keirovi Starmerovi. Ako povedal, je to „slušný, verejne založený človek“ a poznamenal, že o Starmerove úspechy sa krajina podelí.

Starmer sa v piatok tiež stretáva s kráľom, ktorý by ho mal poveriť zostavením vlády.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Parlamentné voľby vo Veľkej Británii 2024 (fotografie)

Viac k témam: Britský premiér, Parlamentné voľby
Zdroj: SITA.sk - Sunak odovzdal britskému kráľovi Karolovi III. svoju demisiu, odstúpi aj ako predseda konzervatívcov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.