Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Prístupové rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii vraj môžu dostať zelenú v dohľadnom čase

 Webnoviny   4. október 2023  75  
Prístupové rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii vraj môžu dostať zelenú v dohľadnom čase

4.10.2023 (SITA.sk) - Európska únia sa pripravuje na začatie rozhovorov s Ukrajinou o jej členstve, pričom formálne oznámenie sa očakáva už v decembri. Referuje o tom web Politico.

Ukrajina požiadala o členstvo v Únii necelý týždeň po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, a lídri EÚ prijali Ukrajinu ako kandidáta na vstup.

Najprv vydajú správu o pokroku


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vtedy povedala, že ide o historický moment.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Teraz zdroje z prostredia EÚ pre Politico povedali, že lídri sa pripravujú dať Kyjivu „zelenú“ na začatie formálnych rozhovorov o vstupe do bloku.

EÚ najprv vydá správu o pokroku a potom bude nasledovať „politické úsilie, ktoré bude príliš veľké na to, aby mu jednotlivé členské štáty odolali“, uviedol jeden zo zdrojov.

Normy musia byť splnené


„Pracovným predpokladom je, že do decembra Európska rada rozhodne o začiatku rokovaní,“ dodali zdroje.

Kandidáti do EÚ musia spĺňať normy týkajúce sa stavu ich hospodárstva a politickej sféry vrátane záväzku dodržiavať zásady právneho štátu a iné demokratické princípy.

Viac k témam: Prístupové rokovania, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk - Prístupové rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii vraj môžu dostať zelenú v dohľadnom čase © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.