Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Predsedovia vlády Tusk a Šimonytė kritizujú ministrov za stretnutie s Lavrovom, litovská premiérka hovorí o „poľutovaniahodnej voľbe“

 Webnoviny   4. marec 2024  136  
Predsedovia vlády Tusk a Šimonytė kritizujú ministrov za stretnutie s Lavrovom, litovská premiérka hovorí o „poľutovaniahodnej voľbe“

4.3.2024 (SITA.sk) - Poľský premiér Donald Tusk v pondelok ostro skritizoval ministrov zahraničia zo Slovenska a Maďarska za stretnutia s ich ruským náprotivkom v Turecku.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó a slovenský minister Juraj Blanár sa stretli so Sergejom Lavrovom v piatok počas diplomatického fóra v tureckej Antalyi, pričom maďarský politik zverejnil snímky zo spoločnej večere na sociálnych sieťach.

Prejav dobrého a zlého vkusu


Stretnutie s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom v ten istý deň, ako v Moskve pochovali ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, nie je podľa Turska len „prejav dobrého alebo zlého vkusu“.

„Otázka hodovania v deň pohrebu Alexeja Navaľného... je len ďalším znakom maďarskej vlády, ktorý ťažko akceptujeme z morálnych a politických dôvodov,“ povedal predseda poľskej vlády.

„Kolegovia v Bratislave a Budapešti opäť dokazujú, že naše názory na niektoré otázky sú príliš rozdielne. Určite, čo sa týka postoja k Rusku a útoku na Ukrajinu,“ poznamenal tiež Tusk.

Poľutovaniahodná voľba


Litovská premiérka Ingrida Šimonytė, s ktorou sa Tusk stretol v pondelok v Litve, tiež označila stretnutie s Lavrovom za „poľutovaniahodnú voľbu“. Stredoeurópske štáty sú hlboko rozdelené v otázke ruskej vojny proti Ukrajine a spôsobu riešenia konfliktu, pripomína agentúra AP.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Blanár na diplomatickom fóre v Antalyi (fotografie)

Zatiaľ čo Poľsko a Česká republika sú jednotné v silnej podpore Ukrajiny vrátane dodávok zbraní, Maďarsko a Slovensko majú výrazne odlišné názory.

Viac k témam: Minister zahraničia, podpora ukrajiny, poľský premiér, Ruská opozícia, rusko-ukrajinský konflikt, ruský minister zahraničia
Zdroj: SITA.sk - Predsedovia vlády Tusk a Šimonytė kritizujú ministrov za stretnutie s Lavrovom, litovská premiérka hovorí o „poľutovaniahodnej voľbe“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.