Utorok, 16. júl 2024
Prevažne slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Potrebujeme váš kriminálny talent, niektorí sa však vrátia „v zinkových rakvách“, vravel Prigožin pri verbovaní väzňov

 Webnoviny  10. august 2023  236  
Potrebujeme váš kriminálny talent, niektorí sa však vrátia „v zinkových rakvách“, vravel Prigožin pri verbovaní väzňov

10.8.2023 (SITA.sk) - Mecenáš žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin počas verbovania odsúdených v ruských väzniciach vyhlasoval, že preferuje viacnásobných vrahov a páchateľov, ktorí zbili štátneho úradníka alebo policajta. Referuje o tom spravodajský web BBC, ktorý poukázal na uniknuté video na Telegrame.

Návrat „v zinkových rakvách“


Potrebujeme váš kriminálny talent,“ povedal Prigožin smerom k odsúdeným, pričom ich upozornil, že desať až 15 percent z nich sa z Ukrajiny vráti „v zinkových rakvách“.

Sľúbil však, že tí, ktorí prežijú šesť mesiacov v prvej línii, môžu odísť domov s bonusom 100-tisíc rubľov (približne 900 eur) a, čo je najdôležitejšie, s odpustením trestu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ruský vodca Vladimir Putin v júni tohto roka po prvý raz verejne potvrdil, že podpísal prezidentskú milosť pre väzňov, ktorí sa vrátili z vojny na Ukrajine.

Páchatelia ako vojnoví hrdinovia


Prigožin tvrdí, že v priebehu roka Wagnerova skupina naverbovala do boja 49-tisíc väzňov a len 32-tisíc sa ich vrátilo. To je oveľa nižší podiel, ako pôvodne sľúbil. Nezávislí analytici sa však domnievajú, že skutočný počet preživších je ešte nižší, približne 20-tisíc.

Na videu z januára, v ktorom víta bývalých odsúdených doma, Prigožin hovorí: „Boli ste páchatelia, ako sa hovorí, ale teraz ste vojnoví hrdinovia!“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vojenská mobilizácia, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Potrebujeme váš kriminálny talent, niektorí sa však vrátia „v zinkových rakvách“, vravel Prigožin pri verbovaní väzňov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.