Streda, 6. december 2023
Oblačno  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov

 Webnoviny  27. september 2023  99  
Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov

27.9.2023 (SITA.sk) - Veľké množstvo finančných aplikácií populárnych na Ukrajine je ruského pôvodu. Ako referuje web epravda.com.ua, vyplynulo to z prieskumu startupu Saldo Apps a analytickej služby pre mobilné aplikácie ASObot od Netpeak Group.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nevedia o pôvode aplikácií


App Store a Google Play majú viac ako tisíc aplikácií pre osobné financie. Asi stovka z nich je populárna na Ukrajine.

Saldo Apps a ASObot zozbierali informácie o pôvode, počte inštalácií a výnosoch približne stovky aplikácií v tejto kategórii. Vývojári zistili, že 50 % nových inštalácií tvoria aplikácie vyrobené v Rusku.

„Ukrajinci jednoducho nevedia o pôvode týchto aplikácií,“ tvrdí generálny riaditeľ Saldo Apps Radomir Novkovyč.

Dobrovoľne odovzdávajú údaje


Problém ruských aplikácií na Ukrajine je obzvlášť dôležitý aj preto, že okrem peňazí Ukrajinci dobrovoľne odovzdávajú aj svoje osobné údaje. Tie sú s najväčšou pravdepodobnosťou uchovávané na území Ruska.

„Ak ruskí vývojári nevyčlenili samostatné servery mimo Ruska na ukladanie údajov Ukrajincov, môže to znamenať, že všetky akcie ukrajinských používateľov, vrátane darov ozbrojeným silám, budú zaznamenané na území Ruska,“ zdôrazňujú vývojári.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

IT špecialisti uviedli, že medzi najpopulárnejšie ruské aplikácie na Ukrajine patria Moneybox, Money manager, CoinKeeper či Zenmoney.

Viac k témam: App Store, Mobilné aplikácie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.