Štvrtok, 18. júl 2024
Väčšinou jasno  22,4 °C
Mimoriadne správy

Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl

 Webnoviny  27. september 2023  203  
Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl

27.9.2023 (SITA.sk) - Česká vláda v stredu schválila návrh ministerstva obrany na nákup 24 amerických stíhačiek F-35.

Nákup vysiela odkaz spojencom


Na túto modernizáciu armády krajina vynaloží približne 6,5 miliardy dolárov. Český premiér Petr Fiala povedal, že bojové lietadlá F-35 „vyriešia budúcnosť našich taktických vzdušných síl na desiatky rokov."

Fiala dodal, že tento nákup vysiela "odkaz našim spojencom, že berieme obranu našej krajiny vážne a že sa na nás môžu spoliehať".

Investícia takmer päť miliárd


Prvú z 24 stíhačiek by mali dodať v roku 2031, ostatné do roku 2035, uviedol predseda českej vlády. Americké lietadlá nahradia 14 švédskych stíhačiek JAS-39 Gripen, ktoré česká armáda v súčasnosti používa.

Česká vláda zaplatí takmer päť miliárd dolárov za stíhačky, výcvik pilotov či muníciu, uviedla ministerka obrany Jana Černochová. Zvyšné peniaze sú určené na financovanie modernizácie leteckej základne Čáslav, na nákup pohonných látok a na výcvik personálu, dodala Černochová.

Viac k témam: česká armáda, Česká ministerka obrany, Česká vláda, Český premiér, Munícia, nákup stíhačiek, Stíhačka F-35, Stíhačka JAS-39 Gripen, výcvik pilotov
Zdroj: SITA.sk - Česko kúpi 24 amerických stíhačiek F-35, vyrieši tým budúcnosť taktických vzdušných síl © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.