Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

NATO posilní dohľad nad Čiernym morom, reaguje na kroky Ruska

 Webnoviny  27. júl 2023  86  
NATO posilní dohľad nad Čiernym morom, reaguje na kroky Ruska

27.7.2023 (SITA.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) posilňuje dohľad nad Čiernym morom po tom, čo Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej iniciatívy a vyhlásilo rozsiahle oblasti mora za nebezpečné pre námornú dopravu.

Hliadkové aj bezpilotné lietadlá


Aliancia oznámila svoje kroky v stredu po rokovaní Rady NATO-Ukrajina.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Spojenci a Ukrajina ostro odsúdili rozhodnutie Ruska odstúpiť od čiernomorskej dohody o obilí a jeho zámerné pokusy zastaviť vývoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, od ktorého sú závislé stovky miliónov ľudí na celom svete,“ uvádza sa v stanovisku obrannej aliancie s tým, že „NATO a spojenci zintenzívňujú dohľad a prieskum v čiernomorskom regióne, vrátane námorných hliadkových lietadiel a bezpilotných lietadiel".

Vážne prekážky pre slobodu plavby


NATO v stanovisku tiež skritizovalo vyhlásenie Moskvy, že časti medzinárodných vôd v Čiernom mori sú „dočasne nebezpečné" pre plavbu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Spojenci upozornili, že nová ruská oblasť výstrahy v Čiernom mori, v rámci výlučnej ekonomickej zóny Bulharska, vytvorila nové riziká pre nesprávny výpočet a eskaláciu, ako aj vážne prekážky pre slobodu plavby," uvádza sa vo vyhlásení.

Rusko odstúpilo od kľúčovej obilnej dohody, ktorá umožnila export obilia z Ukrajiny do krajín v núdzi v Afrike, na Blízkom východe a Ázii, minulý týždeň. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že účasť na čiernomorskej obilnej iniciatíve pozastavujú, kým nebudú splnené požiadavky Ruska týkajúce sa exportu ruských potravín a hnojív.

Viac k témam: Čierne more, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - NATO posilní dohľad nad Čiernym morom, reaguje na kroky Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.