Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  24,9 °C
Mimoriadne správy

NATO posilní dohľad nad Čiernym morom, reaguje na kroky Ruska

 Webnoviny  27. júl 2023  185  
NATO posilní dohľad nad Čiernym morom, reaguje na kroky Ruska

27.7.2023 (SITA.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) posilňuje dohľad nad Čiernym morom po tom, čo Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej iniciatívy a vyhlásilo rozsiahle oblasti mora za nebezpečné pre námornú dopravu.

Hliadkové aj bezpilotné lietadlá


Aliancia oznámila svoje kroky v stredu po rokovaní Rady NATO-Ukrajina.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Spojenci a Ukrajina ostro odsúdili rozhodnutie Ruska odstúpiť od čiernomorskej dohody o obilí a jeho zámerné pokusy zastaviť vývoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, od ktorého sú závislé stovky miliónov ľudí na celom svete,“ uvádza sa v stanovisku obrannej aliancie s tým, že „NATO a spojenci zintenzívňujú dohľad a prieskum v čiernomorskom regióne, vrátane námorných hliadkových lietadiel a bezpilotných lietadiel".

Vážne prekážky pre slobodu plavby


NATO v stanovisku tiež skritizovalo vyhlásenie Moskvy, že časti medzinárodných vôd v Čiernom mori sú „dočasne nebezpečné" pre plavbu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Spojenci upozornili, že nová ruská oblasť výstrahy v Čiernom mori, v rámci výlučnej ekonomickej zóny Bulharska, vytvorila nové riziká pre nesprávny výpočet a eskaláciu, ako aj vážne prekážky pre slobodu plavby," uvádza sa vo vyhlásení.

Rusko odstúpilo od kľúčovej obilnej dohody, ktorá umožnila export obilia z Ukrajiny do krajín v núdzi v Afrike, na Blízkom východe a Ázii, minulý týždeň. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že účasť na čiernomorskej obilnej iniciatíve pozastavujú, kým nebudú splnené požiadavky Ruska týkajúce sa exportu ruských potravín a hnojív.

Viac k témam: Čierne more, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - NATO posilní dohľad nad Čiernym morom, reaguje na kroky Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.