Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Ukrajinci spustili novú fázu protiofenzívy, cieľom je dostať sa na dostrel Krymu

 Webnoviny  27. júl 2023  78  
Ukrajinci spustili novú fázu protiofenzívy, cieľom je dostať sa na dostrel Krymu

27.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vojenské velenie informovalo Spojené štáty o novej fáze protiofenzívy voči ruskej agresii. Ako informuje spravodajský portál Ukrajinská pravda, novinám New York Times to povedali nemenovaní americkí predstavitelia.

Krym na dostrel


Ukrajinci podľa novín povedali americkým predstaviteľom, že posilnené ukrajinské skupiny sa pokúsia postúpiť na juh cez ruské mínové polia a iné opevnenia do mesta Tokmak, a ak budú úspešné, do Melitopoľa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Cieľom je preraziť takzvaný pozemný most medzi ukrajinskými okupovanými územiami a anektovaným polostrovom Krym, kde má Rusko v súčasnosti základňu Čiernomorskej flotily a dodáva odtiaľ zásoby pre sily na juhu Ukrajiny, alebo prinajmenšom postúpiť tak blízko ku Krymu, aby bol na dostrel ukrajinského delostrelectva.

Ak bude operácia úspešná, mohla by trvať týždeň až tri, povedali ukrajinskí predstavitelia Washingtonu.

Nejde to podľa plánov


Protiofenzíva sa však od jej začiatku v júni nevyvíja úplne podľa plánov a predstavitelia vo Washingtone sa v stredu vyjadrili, že zvýšenú aktivitu ukrajinských síl sledujú s veľkým záujmom. Hlavný úder protiofenzívy Ukrajiny je na juhovýchode krajiny, kde do boja prúdia tisíce posíl, mnohé z nich vycvičené a vybavené Západom a doteraz držané v zálohe, uviedli v stredu dvaja predstavitelia Pentagonu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinci spustili novú fázu protiofenzívy, cieľom je dostať sa na dostrel Krymu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.