Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Majetok ruských oligarchov sa postupne dostáva na pôvodnú úroveň, ich bohatstvo narástlo vďaka vojne

 Webnoviny  14. júl 2023  85  
Majetok ruských oligarchov sa postupne dostáva na pôvodnú úroveň, ich bohatstvo narástlo vďaka vojne

14.7.2023 (SITA.sk) - Čistý majetok najbohatších ruských podnikateľov sa postupne dostáva na úroveň z roku 2021. Ako referuje web Ukrajinská pravda, ich bohatstvo narástlo predovšetkým vďaka vojne na Ukrajine.

Vojna spôsobila prudký nárast globálnych cien obilia, hnojív, kovov a energie, čím sa niektoré ruské spoločnosti stali bohatšími. Napríklad najbohatší muž v Rusku Andrej Melničenko je vlastníkom korporácií Eurochem a SUEK. V minulom roku zdvojnásobil svoje bohatstvo z 11 miliárd na 25 miliárd dolárov, čím vytvoril osobný rekord.

Viac o téme: Vojna na UkrajineĎalším aspektom, ktorý pomáhal ruským oligarchom, bolo stiahnutie západných korporácií z Ruska, čím sa trh otvoril pre ruské firmy. To zvýšilo ich príjmy a pridalo do portfólia niektoré západné aktíva.

Vladimir Potanin získal francúzsku Rosbank, Ivan Tyriškin kúpil český Home Credit a firma Novatek Leonida Mikhelsona a Gennadija Timčenka získali podiely vo veľkých ruských ropných a plynárenských projektoch od západných spoločností Shell a Total. Celkovo sa po poklese v roku 2022 hodnota aktív ruských miliardárov zvýšila z 353 miliárd na 505 miliárd dolárov.

Viac k témam: ruské firmy, ruskí oligarchovia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Majetok ruských oligarchov sa postupne dostáva na pôvodnú úroveň, ich bohatstvo narástlo vďaka vojne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.