Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Blinken oznámil vojenskú pomoc Ukrajine za dve miliardy dolárov, peniaze použijú na tri účely

 Webnoviny  15. máj 2024  89  
Blinken oznámil vojenskú pomoc Ukrajine za dve miliardy dolárov, peniaze použijú na tri účely

15.5.2024 (SITA.sk) - Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredu počas návštevy Ukrajiny oznámil vojenskú pomoc pre Ukrajinu v objeme 2 miliardy dolárov. Zhruba 1,6 miliardy dolárov pochádza zo 60-miliardového balíka, ktorý Washington schválil v apríli.

Blinken vysvetlil, že peniaze použijú na tri účely, a to poskytnutie zbraní v krátkodobom horizonte, investície do ukrajinskej obranno-priemyselnej základne a umožnenie Ukrajine nakupovať vojenské zásoby z iných krajín.

Silný odkaz


Toto je veľmi silný odkaz pre našich priateľov aj nepriateľov,“ vyjadril sa ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s Blinkenom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Šéf americkej diplomacie tiež povedal, že chápe naliehavú ukrajinskú potrebu dodatočnej protivzdušnej obrany na ochranu pred ruským náporom a pri svojej pomoci ju uprednostňuje.

Dodal, že USA „nepodporujú ani neumožňujú útoky mimo Ukrajiny“ s použitím zbraní dlhého doletu dodávaných Američanmi. Toto rozhodnutie je podľa jeho slov v Kyjeve.

Oznámenie financovania Ukrajiny


Blinken oznámil vojenské financovanie Ukrajiny v čase, keď sa ukrajinské sily stiahli z častí severovýchodu krajiny a bojujú proti ruským silám aj na iných miestach.

Vzhľadom na situáciu na bojisku sa prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodol odložiť všetky svoje nadchádzajúce zahraničné cesty.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister zahraničných vecí, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Blinken oznámil vojenskú pomoc Ukrajine za dve miliardy dolárov, peniaze použijú na tri účely © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.