Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Vojna na Ukrajine aj inflácia sa podpísali pod činnosť personálnych agentúr, trh práce si bude vyžadovať pružnú reakciu

 Webnoviny   9. jún 2023  217  
Vojna na Ukrajine aj inflácia sa podpísali pod činnosť personálnych agentúr, trh práce si bude vyžadovať pružnú reakciu

9.6.2023 (SITA.sk) - Vojnový konflikt na Ukrajine či vysoká inflácia sa podpísali aj pod činnosť personálnych agentúr. V minulom roku pre zamestnávateľov zabezpečovali najmä personálny lízing, nábor na mieru, no tiež služby dočasného zamestnávania.

Ako upozorňuje Asociácia personálnych agentúr Slovenska, zmeny na trhu práce si budú vyžadovať pružnú reakciu a vzájomnú spoluprácu zo strany štátnych inštitúcií aj zamestnávateľských zväzov. Inak bude Slovensko aj naďalej zápasiť s nedostatkom kandidátov a odlivom mozgov do zahraničia.

Práca personálnych agentúr


V minulom roku bola práca personálnych agentúr ovplyvnená predovšetkým vojnovým konfliktom na Ukrajine, no výrazne tiež zasiahli do ich fungovania ekonomické faktory. Išlo najmä o vysokú infláciu aj ceny energií, a s tým súvisiacu neistotu na trhu práce.

Práve s dynamickými zmenami na pracovnom trhu, ktoré v posledných rokoch zažívame, pomáhajú zamestnávateľom aj zamestnancom vyrovnávať sa personálne agentúry. Ide napríklad o výber a nábor pracovníkov, tréningy, personálny lízing, hľadanie novej práce a podobne,“ hovorí prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) Zuzana Rumiz.

Nestabilita aktuálnej situácie práce je ovplyvnená aj nedostatkom kvalifikovanej a nekvalifikovanej pracovnej sily na všetkých úrovniach, ako aj s nadchádzajúcimi demografickými trendmi.

Zmena zloženia pracovnej sily


Už teraz vieme predpokladať zmenu zloženia pracovnej sily z dôvodu odlevu mozgov do zahraničia, aj z nepriaznivého demografického vývoja, čo môže ovplyvniť dostupnosť talentov a typov služieb, ktoré bude naša spoločnosť potrebovať,“ vysvetľuje Rumiz.

S tým úzko súvisí aj právne a regulačné prostredie, ktoré významne vplýva na trh práce a celkovú zamestnanosť na Slovensku. Ide predovšetkým o dodržiavanie pracovného práva, ako sú pracovné zmluvy, pracovný čas, práva zamestnancov a podobne. Napríklad príchod utečencov viedol k uvoľneniu dovtedy komplikovaného a dlhého vízového procesu pre občanov Ukrajiny.

Potrebná bude však podľa APAS aj ďalšia legislatívna úprava, aby si Slovensko zachovalo svoju konkurencieschopnosť voči okolitým krajinám a súčasne vedelo flexibilne reagovať na požiadavky zamestnávateľov. Nutná bude tiež zmena školského systému, ktorý by mal zohľadňovať potreby trhu práce.

Viac k témam: Inflácia, Personálna agentúra, Pracovná sila, rusko-ukrajinský konflikt, Trh práce, Vojnový konflikt
Zdroj: SITA.sk - Vojna na Ukrajine aj inflácia sa podpísali pod činnosť personálnych agentúr, trh práce si bude vyžadovať pružnú reakciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.