Štvrtok, 7. júl 2022
Prevažne slnečno  19,2 °C
Mimoriadne správy

Ukrajina môže vyvážať svoje obilie cez poľské prístavy pri Baltskom mori, navrhuje minister Kowalczyk

 Webnoviny  16. máj 2022  39
Ukrajina môže vyvážať svoje obilie cez poľské prístavy pri Baltskom mori, navrhuje minister Kowalczyk

16.5.2022 (Webnoviny.sk) - Poľský minister poľnohospodárstva navrhol transfer vývozu obilia z Ukrajiny cez Poľsko, pokiaľ mu bude vojna brániť opustiť čiernomorské prístavy.

Henryk Kowalczyk, ktorý sa v pondelok stretol s rezortnými kolegami z USA a Ukrajiny a eurokomisárom pre poľnohospodárstvo, povedal, že poľské prístavy pri Baltskom mori sú pripravené na použitie na prepravu ukrajinského obilia do zahraničia.

Ukrajina je známa ako obilnica Európy a invázia Ruska narušila jej export na svetové trhy, čo vyvolalo hrozbu zhoršenia nedostatku potravín, hladu a inflácie po celom svete.

Americký minister Tom Vilsack vo Varšave odsúdil ruské krádeže obilia na Ukrajine a využívanie hladu ako nástroja vojny. Povedal, že USA urobia, čo môžu, aby zabránili Rusku profitovať z krádeží.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina môže vyvážať svoje obilie cez poľské prístavy pri Baltskom mori, navrhuje minister Kowalczyk © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.