Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Tempo hospodárskeho rastu krajín G20 sa spomalilo, Británia však prekročila predpandemickú úroveň

 Webnoviny  14. jún 2022  206  
Tempo hospodárskeho rastu krajín G20 sa spomalilo, Británia však prekročila predpandemickú úroveň

14.6.2022 (Webnoviny.sk) - Celkový hrubý domáci produkt členských krajín organizácie G20 sa v prvom kvartáli tohto roka podľa predbežných odhadov zväčšil o 0,7 percenta.

Tempo hospodárskeho rastu sa tak spomalilo, keďže v záverečnom kvartáli vlaňajška ekonomika G20 posilnila o 1,3 percenta. Informovala o tom v utorok Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Kleslo aj Francúzsko a Japonsko


Spomalenie ekonomiky organizácie G20 je najmä výsledkom slabšieho výkonu hospodárstva USA, ktoré sa v prvom štvrťroku 2022 zmenšilo o 0,4 percenta po raste o 1,7 percenta v záverečnom štvrťroku 2021.

Počas januára až marca klesla aj ekonomika Francúzska (-0,2 %) a Japonska (-0,1 %). Okrem toho sa spomalil hospodársky rast Kanady, Číny, Indie, Talianska, Južnej Kórey, Turecka a Veľkej Británie.

Únia ako celok rástla silnejšie


Napriek trendu v rámci celej G20 silnejší rast ekonomiky v prvom kvartáli ako v štvrtom štvrťroku minulého roka dosiahli Brazília, Nemecko, Mexiko, Saudská Arábia, Juhoafrická republika a Európska únia ako celok.

Hospodárstva Veľkej Británie a Juhoafrickej republiky v prvom kvartáli prekročili predpandemickú úroveň, čiže boli väčšie ako v záverečných troch mesiacoch roku 2019. Talianska ekonomika sa počas januára až marca tohto roka dostala na predpandemickú úroveň.

Viac k témam: HDP, Hospodársky rast
Zdroj: Webnoviny.sk - Tempo hospodárskeho rastu krajín G20 sa spomalilo, Británia však prekročila predpandemickú úroveň © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.