Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Spojené kráľovstvo nedodržiava pobrexitové dohody, problémom je nenapĺňanie severoírskeho protokolu

 Webnoviny  15. jún 2022  240  
Spojené kráľovstvo nedodržiava pobrexitové dohody, problémom je nenapĺňanie severoírskeho protokolu

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) začína právne kroky proti Spojenému kráľovstvu v reakcii na jeho jednostranné kroky súvisiace s časťami tzv. severoírskeho protokolu, ktorý je súčasťou pobrexitovej obchodnej dohody medzi úniou a Britániou. V stredu o tom informovala Európska komisia.

Odstránenie colných bariér


Londýn chce zmeniť severoírsky protokol tak, aby uľahčil tok niektorých tovarov z Veľkej Británie do Severného Írska. Odstránenie colných kontrol niektorých tovarov by podľa EÚ bolo porušením dohody, ktorú britský premiér Boris Johnson podpísal s EÚ pred menej ako dvoma rokmi.

Na základe dohody dosiahnutej pred odchodom Británie z EÚ zostalo Severné Írsko súčasťou jednotného trhu únie s tovarmi, čo zastrešuje práve spomenutý severoírsky protokol. Cieľom bolo zachovať otvorené hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

Byrokracia a problémy s dodávkami


Vytvorilo to však nové colnice pre tovary prichádzajúce do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. Vznikla tak byrokracia a problémy so subdodávkami pre niektoré firmy.

Rozhnevalo to tiež severoírskych unionistov, podľa ktorých kontroly podkopávajú rolu Severného Írska v Spojenom kráľovstve a destabilizujú krehkú politickú rovnováhu pre mier v regióne.

Viac k témam: Brexit, Colné kontroly, severoírsky protokol
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené kráľovstvo nedodržiava pobrexitové dohody, problémom je nenapĺňanie severoírskeho protokolu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.