Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
OLAF vlani odporučil vrátiť do rozpočtu Európskej únie prostriedky vo výške 371 miliónov eur
7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vlani odporučil vrátiť do rozpočtu Európskej únie finančné prostriedky vo výške 371 miliónov eur. Zároveň uzavrel 167 vyšetrovaní a vydal 256 odporúčaní príslušným vnútroštátnym orgánom a orgánom EÚ.
Na základe 1 259 predbežných analýz, ktoré uskutočnili experti OLAF-u, začal úrad vyšetrovanie v 219 nových prípadoch. Úrad o tom informoval v súvislosti so zverejnením výročnej správy o svojej činnosti za rok 2018.
Skutočné výsledky
"Práca OLAF-u má zásadný význam a prináša skutočné výsledky. Chránime nielen finančné záujmy EÚ, ale aj zdravie a blahobyt európskych občanov," povedal generálny riaditeľ OLAF-u Ville Itälä. OLAF v rámci rozsiahleho vyšetrovania v minulom roku ukončil cezhraničné schémy podvodov a zastavil organizované kriminálne skupiny.
Vo vyšetrovacej činnosti sa zameral na zložité nadnárodné prípady, ktoré by vnútroštátne orgány nemohli vyriešiť samostatne.
V oblasti štrukturálnych fondov, colných záležitostí alebo priamych výdavkov tak s pomocou svojich vyšetrovateľov, forenzných odborníkov a analytikov mohol vyriešiť aj tie najzložitejšie prípady a zabrániť organizovaným zločineckým skupinám v sprenevere prostriedkov z rozpočtu Európskej únie.
Nadnárodný rozmer pôsobnosti umožňuje úradu získať prehľad o meniacej sa povahe podvodov v Európe. Vo výročnej správe preto predložil analýzu niektorých najvýznamnejších trendov, ktoré odhalil pri svojich vyšetrovaniach.
Nová stratégia komisie
Ide o zakladanie falošných spoločností a maskovanie falšovaných obchodných transakcií s cieľom získať finančné prostriedky EÚ, o podvody pri propagácii poľnohospodárskych výrobkov, pričom peniaze sú často prané cez tretie krajiny, ako aj o úniky na clách zosnované cez nadnárodné zločinecké schémy.
"Popri svojej vyšetrovacej práci sa OLAF aktívne podieľa na rozvoji politík Európskej únie zameraných na boj proti podvodom. V roku 2018 výrazne prispel k príprave novej stratégie (Európskej) komisie pre boj proti podvodom a teraz bude riadiť jej vykonávanie," uviedla hovorkyňa OLAF-u Jana Capello.
"V stratégii sa navrhuje dôkladnejšia analýza údajov pre politické opatrenia v oblasti boja proti podvodom založené na dôkazoch, ako aj komplexnejšia analýza rizík podvodov, čo by malo viesť k lepšiemu vysielaniu kontrol zameraných na boj proti podvodom," priblížila Capello.
Dlhoročné skúsenosti
Tohtoročná výročná správa sa zameriava aj na spôsoby, ktorými OLAF marí plány organizovaných kriminálnych skupín, ktoré sa snažia privlastniť si prostriedky EÚ. Dlhoročné skúsenosti pomáhajú vyšetrovateľom úradu pohotovo identifikovať schémy a uplatniť svoje poznatky na rýchlejšie vyriešenie prípadov či rozpoznanie nových oblastí podvodov.
Európska komisia vlani v máji prijala návrh na zmenu právneho základu OLAF-u. Navrhla posilniť prípustnosť dôkazov získaných úradom na vnútroštátnych súdoch, umožniť úradu prístup k bankovým účtom, uľahčiť kontroly na mieste a poskytnúť potrebné nástroje na plnenie jeho mandátu v oblasti dane z pridanej hodnoty.
"Cieľom tejto zmeny je zabezpečiť, aby bol OLAF schopný efektívne spolupracovať s novou Európskou prokuratúrou a dopĺňať jej prácu v prospech európskych občanov," dodala Capello.
Viac k témam: eurofondy, finančné podvody
Zdroj: Webnoviny.sk - OLAF vlani odporučil vrátiť do rozpočtu Európskej únie prostriedky vo výške 371 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.