Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
- Starmer, Macron, Merz a Zelenskyj odprezentovali päť podmienok pre spravodlivý a trvalý mier
- Pašinjan zvíťazil vo voľbách, chce pokračovať v približovaní Arménska k Západu
- Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika
Miliardové clá narušili obchod medzi Čínou a USA a poškodili obchodníkov na oboch stranách
Webnoviny 8. september 2019 678
8.9.2019 (Webnoviny.sk) - Objem čínsko-amerického obchodu v auguste prudko oslabil. Dovoz amerických tovarov na čínsky trh sa medziročne zmenšil o 22 percent na sumu 10,3 mld. USD. Vývoz Číny do USA sa znížil o 16 percent na 44,4 mld. USD. Vyplýva to z údajov, ktoré v nedeľu zverejnil čínsky colný úrad.
Washington a Peking voči sebe navzájom uvalili clá na tovary v hodnote miliárd dolárov, čo narušilo obchod s tovarmi od sóje po zdravotnícku techniku a poškodilo obchodníkov na oboch stranách. Americkí a čínski vyjednávači sa pripravujú na rokovania v októbri, ale ani jedna strana nenaznačila, že ponúkne ústupky.
Celkový export Číny v auguste oslabil o 3 percentá na 214,8 mld. USD a import posilnil o 1,7 percenta na 180 mld. USD. Za január až august sa čínsky vývoz medziročne zmenšil o 1 percento a dovoz oslabil o 5,6 percenta.
Globálny obchodný prebytok Číny v auguste oproti rovnakému mesiacu vlaňajška stúpol o 25 percent na 34,8 mld. USD. Export na trhy Európskej únie medziročne vzrástol o 3 percentá na 38,3 mld. USD.
(1 EUR = 1,1027 USD)
Viac k témam: Čína, clá USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Miliardové clá narušili obchod medzi Čínou a USA a poškodili obchodníkov na oboch stranách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine