Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Ministerstvo investícií odmieta kritiku Hlasu za čerpanie eurofondov, z hlavných programov neprepadlo ani jedno euro

 Webnoviny  12. apríl 2023  152  
Ministerstvo investícií odmieta kritiku Hlasu za čerpanie eurofondov, z hlavných programov neprepadlo ani jedno euro

12.4.2023 (SITA.sk) - Jednotliví ministri robia všetko pre využitie zostávajúcich zdrojov Európskej únie z programového obdobia 2014 až 2020. Za stav čerpania plne zodpovedajú pri riadení príslušných operačných programov.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o tom informovalo s tým, že odmieta kritiku čerpania eurofondov od strany Hlas-SD, ktorej súčasní predstavitelia v minulosti zodpovedali za slabé využívanie eurozdrojov a prepadnutie stoviek miliónov eur.

Zazmluvnenosť v IROP-e je 120 percent


„Na rozdiel od Pellegriniho a Rašiho nám doteraz neprepadlo jediné euro z hlavných programov, a to napriek pandémii a kríze. Naopak, vyrokovali sme s Európskou komisiou podporu pracovných miest a nezamestnanosť máme vďaka tomu rovnakú ako pred pandémiou," uviedol rezort investícií.

Pripomenul, že na konci predchádzajúceho programového obdobia počas vlády Smeru im prepadla miliarda eur.

V regionálnom programe IROP, za ktorý zodpovedá MIRRI, je zazmluvnenosť projektov na úrovni 120 %.

„Práve preto, aby sme zabezpečili, že na konci programového obdobia nám z nášho programu žiadne peniaze neprepadnú. Teraz je na prijímateľoch, teda župách a obciach, aby svoje projekty realizovali a do konca roka dokončili tak, ako sa zaviazali v zmluve," podotklo ministerstvo.

Nedokončené projekty blokujú peniaze


Všetkých prijímateľov z IROP-u, ktorí majú nedokončené projekty, viackrát vyzvalo, aby si splnili včas svoje záväzky a peniaze využili, pretože ináč ich zbytočne blokujú.

„V dobiehajúcom programovom období sme z eurofondov podporili vytvorenie viac ako 11-tisíc miest pre deti v materských školách. Podporili sme takmer 600 základných škôl a vyše 104-tisíc miest pre žiakov základných škôl, vyhlásili sme výzvy za 145 miliónov eur na cesty II. a III. triedy, 88 miliónov eur na cyklodopravu a 153 miliónov eur na verejnú dopravu," vymenoval rezort investícií.

Viac k témam: Eurofondy
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo investícií odmieta kritiku Hlasu za čerpanie eurofondov, z hlavných programov neprepadlo ani jedno euro © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.