Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Inflácia v eurozóne sa minulý mesiac zmiernila, spomedzi krajín Únie bol rast cien na Slovensku druhý najvyšší

 Webnoviny  18. august 2023  154  
Inflácia v eurozóne sa minulý mesiac zmiernila, spomedzi krajín Únie bol rast cien na Slovensku druhý najvyšší

18.8.2023 (SITA.sk) - Tempo medziročnej inflácie v eurozóne sa v júli zmiernilo na 5,3 percenta z júnových 5,5 percenta.

V rámci celej Európskej únie (EÚ) sa medziročná inflácia spomalila na 6,1 percenta z júnovej úrovne 6,4 percenta. V piatok o tom informoval štatistický úrad EÚ Eurostat.

Medziročná inflácia na Slovensku sa tiež zmiernila, a to na 10,3 percenta z júnových 11,3 percenta.

V rámci členských krajín Únie však malo Slovensko v júli spolu s Poľskom druhú najvyššiu infláciu (zhodne 10,3 %). Vyššia bola len v Maďarsku (17,5 %). Najnižšia medziročná inflácia bola v júli v Belgicku (1,7 %), Luxembursku (2 %) a Španielsku (2,1 %).

Najviac k medziročnej júlovej inflácii v eurozóne prispeli služby, ktoré jej pridali 2,47 percentuálneho bodu (pb). Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (2,2 pb) a priemyselné tovary (1,26 pb). Zlacnenie energií medziročnej inflácii ubralo 0,62 pb.

Viac k témam: Eurozóna, Inflácia
Zdroj: SITA.sk - Inflácia v eurozóne sa minulý mesiac zmiernila, spomedzi krajín Únie bol rast cien na Slovensku druhý najvyšší © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.