Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Firmy ignorujú zákony v snahe šetriť, Slovensko je pre lacných pracovníkov len dočasným riešením
BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) - Na Slovensku pôsobí 50-tisíc zahraničných pracovníkov, z toho takmer polovica (22-tis.) je štátnych príslušníkov takzvaných tretích krajín, teda krajín mimo Európskej únie, pritom iba 9-tisíc z nich má klasickú pracovnú zmluvu. Zostávajúcich 13-tisíc pracuje na základe „informačnej karty“ a nie vždy v úplnom súlade s platnou legislatívou. Informovala o tom personálna agentúra Grafton Slovakia.
Slovensko ako prestupná stanica
"Ak pri nástupnej mzde 600 až 650 eur hrubého v trojzmennej prevádzke nenachádzajú firmy najmä na západe Slovenska vhodných kandidátov, obracajú sa na Bulharsko či Rumunsko s príjmovou hladinou 500 až 520 eur. Vzhľadom na to, že spomenuté krajiny sú členmi EÚ, v zásade nie je problém zamestnať takýchto pracovníkov.
Ukazuje sa však, že je to krátkodobé riešenie," uviedol project manager z personálnej agentúry Grafton Slovakia Branislav Jančuška s tým, že Slovensko je pre nich tranzitnou krajinou, keďže v priemere po 4 až 5 mesiacoch odchádzajú do Rakúska alebo Nemecka, kde sú výrazne vyššie príjmy.
Odporúčame:
Poľnohospodárov postihlo extrémne sucho, žiadajú vládu o pomoc a vytvorenie rezervného fondu
Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) evidujú z tretích krajín najvyššie zastúpenie v prípade Srbov, rastie počet Ukrajincov a úplne novým trendom sú pracovníci z Vietnamu.
Kreatívne obchádzanie legislatívy
"Objem žiadostí o pobyt vzrástol o tretinu, stúpa aj počet nálezov práce načierno. Firmy hľadajú kreatívne riešenia, aby získali čo najviac zahraničných pracovníkov a bolo to pre ne ekonomicky výhodné. Nie vždy je zamestnanie cudzincov v súlade s platnou legislatívou, niektorí pracujú úplne bez zmluvy,“ skonštatoval Jančuška.
Regionálne rozloženie cudzincov pracujúcich v SR kopíruje celkový regionálny trend na pracovnom trhu. Vo februári 2018 ich viac ako 40-tisíc pôsobilo v štyroch západných VÚC, teda v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji, zatiaľ čo v Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji to bolo iba necelých 10-tisíc pracovníkov.
Podľa personálnej agentúry sa cudzinci na pracovnom trhu v SR uplatňujú aj v sofistikovanejších pozíciách s vysokou pridanou hodnotou, prevažuje však pôsobenie vo výrobnej sfére.
"Napríklad zo spomenutých 13-tisíc zahraničných zamestnancov z tretích krajín pracujúcich na ´info-kartu´ až tri štvrtiny spadali do kategórií operátori a montéri strojov a zariadení či pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, prezrádzajú to štatistiky ÚPSVaR za druhý mesiac tohto kalendárneho roka,“ uzavrel Jančuška.
Viac k témam: cudzinci, práca, zamestnanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Firmy ignorujú zákony v snahe šetriť, Slovensko je pre lacných pracovníkov len dočasným riešením © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Cena práce na Slovensku vlani rástla rýchlejšie ako priemer EÚ, klesla iba vo Fínsku