Piatok, 22. november 2024
Zamračené 0 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Spánok kratší ako 4 hodiny denne spôsobuje až trojnásobne vyššie riziko úmrtnosti.
Viacerí odborníci, ktorí sa stretli na konferencii v Business School v Madride tvrdia, že ľudia, ktorí spia v priemere 4 hodiny a menej sú ohrození 3-násobne vyšším rizikom úmrtnosti a 2-násobne vyššou pravdepodobnosťou, že budú potrebovať znížené pracovné zaťaženie. Zároveň zverejnili, že až 5% populácie postihuje apnoe (krátkodobé zastavenie dýchania na dobu cca. 10 sekúnd).
„Pracovníci na nočných zmenách sú obzvlášť rizikoví, zmeny by mali striedať každé 3 týždne,“ povedal Luis Domínguez Ortega, riaditeľ Spánkového oddelenia na Ruberovej klinike a tiež riaditeľ Výskumného centra pre poruchy spánku. Zároveň dodáva, že za ospalosť a ďalšie príznaky, ako napr. podráždenosť, zmena nálady, problémy so sústredením, môžu hlavne dva dôvody: nespavosť a obštrukčná spánková apnoe.
L. D. Ortega zdôraznil úlohu psychoterapie a spánkovej hygieny, ktorá napomáha ľuďom ku kľudnému spánku. Uvádza tiež, že až 68% pacientov počas spánku chrápe.
Kvalitu spánku najviac ovplyvňujú nasledovné zdravotné problémy: nadváha, respiračné ťažkosti a hypertenzia. Upozorňuje na potrebu pravidelného cvičenia, večerať najneskôr 2 hodiny pred spaním, obmedziť alebo vylúčiť kofeín, ale najmä dodržiavať pravidelný spánkový režim.
Populárne články
Predchádzajúci článok
Čerešne ako vitamínová bombaNasledujúci článok
Žabky áno či nie?