Nedeľa, 18. august 2019
Slnečno  27,2 °C
Mimoriadne správy

Našli vrak lode z druhej svetovej vojny, po zásahu japonského torpéda sa do minúty potopila

 Webnoviny  23. apríl 2019  49
Našli vrak lode z druhej svetovej vojny, po zásahu japonského torpéda sa do minúty potopila

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Austrálske národné námorné múzeum vypátralo vrak lode, ktorú pred 77 rokmi potopila japonská ponorka. Nákladnú loď SS Iron Crown zasiahlo torpédo pri štáte Viktória počas druhej svetovej vojny, pričom zomrelo 38 ľudí.

Piatich zachránila z vody iná loď, posledný z nich zomrel v roku 2012. Loď sa potopila do minúty po zásahu v Bassovom prielive.

"Relatívne neporušený" vrak našli približne sto kilometrov od pobrežia v hĺbke asi 700 metrov. Jeho dĺžka je zhruba sto metrov.

Zástupcovia archeológov vyhlásili, že je to "udalosť národného významu". Peter Harvey dodal, že SS Iron Crown bola jediná loď, ktorú vo vodách štátu Viktória potopilo torpédo.

Viac k témam: druhá svetová vojna, ponorka, vrak lode
Zdroj: Webnoviny.sk - Našli vrak lode z druhej svetovej vojny, po zásahu japonského torpéda sa do minúty potopila © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.