Štvrtok, 21. november 2024
Prevažne slnečno 0,9 °C
Mimoriadne správy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
- Top foto dňa (20. november 2024): Pellegrini na oslave 100. výročia práv detí, disciplinárne pojednávanie Klimenta aj električka z lega v Budapešti
- Zisk americkej siete diskontných supermarketov Target klesol
Indická vesmírna agentúra vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, skúmať bude aj čierne diery
1.1.2024 (SITA.sk) - Indická vesmírna agentúra (ISRO) v pondelok úspešne vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, ktoré bude skúmať astronomické objekty, ako sú čierne diery.
Druhá na svete svojho druhu
Raketa so satelitom XPoSat vzlietla z kozmodrómu Šríharikota o 9:10 miestneho času. Družica v hodnote zhruba 250 miliónov rupií má odhadovanú životnosť päť rokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Misia XPoSat je len druhá na svete svojho druhu. Prvou bola misia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 2021. ISRO uviedla, že prostredníctvom observatória chce pomôcť vedcom zlepšiť ich „poznanie čiernych dier“.
Novoročné projekty
ISRO má za sebou úspešný rok. V auguste s misiou Čandraján-3 pristála pri južnom póle Mesiaca, čo sa dosiaľ nikomu nepodarilo. O niekoľko dní neskôr vyslala do vesmíru prvú slnečnú observačnú misiu Áditja-L1.
Aj na rok 2024 má India v pláne niekoľko projektov. Medzi nimi je aj príprava na misiu Gaganján, ktorej cieľom je vyslať na nízku obežnú dráhu Zeme troch astronautov a po troch dňoch ich priviesť späť. Štart misie je naplánovaný na rok 2025.
Viac k témam: Čandraján-3, Čierna diera, Observatórium, Satelit
Zdroj: SITA.sk - Indická vesmírna agentúra vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, skúmať bude aj čierne diery © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Svet hračiek v Lidli osloví malých i veľkých Pondelok, 15:43
Triedený zber textilu sa už čoskoro stane realitou Utorok, 13:58
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou