Sobota, 15. jún 2024
Oblačno  17,9 °C
Mimoriadne správy

Zvolenie Trumpa za amerického prezidenta je jediná šanca na ukončenie vojny na Ukrajine, tvrdí Orbán

 Webnoviny   2. marec 2024  143  
Zvolenie Trumpa za amerického prezidenta je jediná šanca na ukončenie vojny na Ukrajine, tvrdí Orbán

2.3.2024 (SITA.sk) - Návrat bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu je podľa maďarského premiéra Viktora Orbána „jedinou vážnou šancou“ na ukončenie vojny na Ukrajine.

Na diplomatickom fóre v Turecku predseda maďarskej vlády tiež naznačil, že znovuzvolenie Trumpa by mohlo pomôcť skončiť konflikt v Pásme Gazy.

Hrozí dlhá vojna


„Jediná vážna šanca na mier je, ak sa dokáže vrátiť a urobiť mier. Inak bude vojna medzi Ukrajinou a Ruskom dlhá,“ povedal Orbán fóru.

Trumpov návrat je podľa neho „predpokladom silného a rýchleho mieru na európskom kontinente“. Maďarský premiér je tiež presvedčený, že ak by bol Trump v úrade, keď sa vojna na Ukrajine začala, tak by teraz žiadna vojna nebola.

Dlhodobí spojenci


Trump tiež podľa Orbána chápe vojnu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. „Urobil niečo, čo vyvolalo určitú nádej," povedal odkazujúc na Abrahámove dohody z roku 2020 o normalizácii vzťahov medzi Izraelom a štátmi v Perzskom zálive.

Orbán a Trump sú dlhodobí spojenci. Niekdajší americký prezident pravidelne chváli predsedu maďarskej vlády vo svojich prejavoch počas kampane a Orbán mu napríklad vyjadril podporu počas jeho súdnych sporov. Politici sa na budúci týždeň stretnú v Trumpovom sídle Mar-a-Lago na Floride.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, Izraelsko-palestínsky konflikt, Maďarský premiér, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Zvolenie Trumpa za amerického prezidenta je jediná šanca na ukončenie vojny na Ukrajine, tvrdí Orbán © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.