Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

OSN vyzvala na vyšetrovanie smrteľného incidentu pri humanitárnom konvoji, o život prišlo viac ako sto ľudí

 Webnoviny   1. marec 2024  220  
OSN vyzvala na vyšetrovanie smrteľného incidentu pri humanitárnom konvoji, o život prišlo viac ako sto ľudí

1.3.2024 (SITA.sk) - Organizácia Spojených národov (OSN) a niekoľko krajín vyzvali na nezávislé vyšetrovanie úmrtí viac ako 100 Palestínčanov počas štvrtkovej dodávky humanitárnej pomoci na severe Pásma Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Najmenej 117 ľudí zomrelo a viac ako 760 utrpelo zranenia, keď sa ľudia zhŕkli k humanitárnemu konvoju. Palestínske militantné hnutie Hamas tvrdí, že izraelské sily strieľali na civilistov, zatiaľ čo podľa Izraela väčšina zomrela pri tlačenici po jeho varovných výstreloch.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. Incident viedol k medzinárodnej kritike Izraela, pričom napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že civilisti sa stali terčmi izraelských vojakov. Generálny tajomník OSN António Guterres incident odsúdil a povedal, že „zúfali civilisti“ potrebujú urgentnú pomoc.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell zase incident označil za „totálne neprijateľný masaker“ Incident sa stal niekoľko hodín predtým, ako ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy oznámilo, že počas vojny Izraela a Hamasu zomrelo viac ako 30-tisíc Palestínčanov.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Generálny tajomník OSN, Humanitárna pomoc, humanitárne koridory, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, šéf európskej diplomacie, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - OSN vyzvala na vyšetrovanie smrteľného incidentu pri humanitárnom konvoji, o život prišlo viac ako sto ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.